Heading article

Rotator TOP - single

Polityka

Wojsko wyjdzie na ulice. Będzie wspierać policję w zabezpieczeniu protestów

Protest Kato Katowice Katedra1

Protesty dały się władzy we znaki. Dzisiaj oświadczenie w sprawie Strajku Kobiet, który odbywa się w całej Polsce wydał Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych. Głos zabrał również wczoraj Jarosław Kaczyński. Tymczasem od dzisiaj na protestach można spodziewać się wojska, które ma wspierać policję. 

Od czwartku w całej Polsce odbywają się protesty związane ze Strajkiem Kobiet. Demonstranci wyrażają sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że aborcja z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją.

- Ten wyrok jest całkowicie zgodny z konstytucją, co więcej w świetle konstytucji innego wyroku w tej sprawie być nie mogło. Przypomnę, że ta konstytucja została uchwalona przez parlament lat 93’-97’. Był to parlament, w którym bardzo dużą przewagę miała lewica – komentuje Jarosław Kaczyński. - Musimy tez pamiętać, że mamy całkowitą rację, jeśli chodzi o kwestie prawne. Tego wyroku nie można zmienić, w trakcie obowiązywania obecnej konstytucji. Nie można tym bardziej uchwalić aborcji na życzenie, a takie jest żądanie skrajnej lewicy, sformułowane dzisiaj w sejmie wśród okrzyków "wojna", "wojna" – dodaje.

„Oburzające działania wymierzone w miejsca kultu religijnego”

Sytuacja w całym kraju robi się coraz bardziej napięta. Dzisiaj swoje oświadczenie opublikował Minister Spraw Wewnętrznych Mariusz Kamiński. Według niego „niektórym demonstracjom towarzyszą oburzające działania wymierzone w miejsca kultu religijnego, polegające na wtargnięciach do kościołów podczas odprawianych nabożeństw, profanacji symboli religijnych, niszczeniu elewacji świątyń czy obrażaniu duchownych i uczestników mszy świętych.”

- Tylko w miniony weekend w związku z organizowanymi demonstracjami Policja zabezpieczała 386 kościołów. Odnotowano 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji. Na takie działania nie ma społecznego przyzwolenia, nie było i nigdy nie będzie zgody państwa – czytamy w oświadczeniu.

Minister Spraw Wewnętrznych poinformował, że wszystkie tego typu wydarzenia są dokumentowane przez funkcjonariuszy Policji, a sprawcy tych aktów nie pozostają bezkarni.

- Tylko w związku ze wspomnianymi wyżej wydarzeniami zatrzymano 76 osób. W 101 przypadkach Policja wraz z Prokuraturą prowadzą stosowne postępowania – informuje Mariusz Kamiński - Agresywne i wulgarne zachowanie uczestników demonstracji, dewastowanie kościołów, profanacje miejsc kultu religijnego oraz pomników i tablic, upamiętniających wybitne osoby lub ważne wydarzenia w przestrzeni publicznej, spotkają się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy Policji – ostrzega.

„Ci, którzy uczestnicą w protestach dopuszczają przestępstwa”

Według Jarosława Kaczyńskiego protestujący stwarzają poważne zagrożenie dla społeczeństwa, ponieważ ze względu na panującą epidemię zakazane są zgromadzenia powyżej 5 osób.

- Ci, którzy do nich wzywają, ale także ci, w których uczestniczą sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się przestępstwa, poważnego przestępstwa. Władze mają nie tylko prawo, ale także obowiązek przeciwstawiania się tym wydarzeniom – mówił wczoraj Jarosław Kaczyński.

„Odrzucenie systemu moralnego Kościoła to nihilizm”

Wicepremier podczas swojego wystąpienia szczególną uwagę poświęcił atakom na kościoły.  To jest wydarzenie w historii Polski w tej skali całkowicie nowe – przyznaje.

Z całą pewnością ten depozyt moralny, który jest dzierżony przez kościół to jedyny system moralny, który w Polsce jest powszechnie znany. Jego odrzucenie to nihilizm. I ten nihilizm właśnie widzimy w tym demonstracjach i w tych atakach na kościół, ale także w sposobie wyrażania ekspresji tych, którzy demonstrują niebywałej wręcz wulgarności, co pokazuje bardzo niedobre strony części naszego społeczeństwa – twierdzi Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński nawoływał do obrony kościołów za wszelką cenę

Według Jarosława Kaczyńskiego protesty są szkodliwe dla społeczeństwa dlatego obowiązkiem państwa jest przeciwstawienie się manifestacjom.

– To obowiązek państwa. Ale także obowiązek nasz, obowiązek obywateli. W szczególności musimy bronić polskich kościołów. Musimy ich bronić za każdą cenę. Wzywam wszystkich członków Prawa i Sprawiedliwości i wszystkich członków, którzy nas wspierają do tego by wzięli udział w obronie kościoła w obronie tego co dzisiaj jest atakowane i jest atakowane nieprzypadkowo – mówił Jarosław Kaczyński. - Brońmy Polski, brońmy Patriotyzmu i wykażmy tutaj zdecydowanej odwagę. Tylko wtedy można wprost wypowiedzianą przez naszych przeciwników wojnę wygrać – dodaje.

Wojsko wyjdzie na ulice

Na mocy decyzji premiera Mateusza Morawieckiego na ulice w całym kraju ma zostać wprowadzone wojsko. Będzie udzielać wsparcia policji, która zabezpiecza protesty kobiet. Decyzja premiera została przekazana w Monitorze Polski, Dzienniku Urzędowym RP. Rozporządzenie weszło w życie wczoraj, we wtorek 27 października.

- W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego – czytamy w rozporządzeniu.

fot. Magdalena Grabowska/@grabiszse

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search