Pomagają dzieciom z Koszutki, i nie tylko. Fundacja "Gniazdo" ma nowe, piękne pomieszczenia

Fundacja "Gniazdo", której siedziba główna znajduje się w katowickiej dzielnicy Koszutka, przy ul. Morcinka 19a, zyskała nowe, piękne pomieszczenia w Świetlicy Socjoterapeutycznej i Młodzieżowym Klubie Wspierania Rozwoju Osobistego. Fundacja pomaga dzieciom, wspierając ich rozwój. Zobaczcie zdjęcia.

Fundacja Dla Ludzi Potrzebujących Pomocy "Gniazdo" w katowickiej Koszutce jest jedną z najstarszych organizacji pozarządowych w Katowicach. Powstała w 1992 r. Obecnie pod jej opieką jest 70 dzieci. Fundacja wspiera rozwój młodych ludzi funkcjonujących w dotkniętych ubóstwem środowiskach rodzinnych i lokalnych.

"Gniazdo" ma pod opieką dzieci z Katowic

Fundacja wyrównuje szanse dzieci i młodzieży, tak aby przygotować ich do samodzielnego pod względem społecznym i ekonomicznym dorosłego życia.

Siedziba organizacji właśnie wzbogaciła się o nowo wyremontowane pomieszczenia w Świetlicy Socjoterapeutycznej i Młodzieżowym Klubie Wspierania Rozwoju Osobistego. Pokoje odnowiła firma DAGMA, a właściwie jej dwie odnogi - DAGMA Bezpieczeństwo IT i DAGMA Płytki.

- Mamy trzy placówki wsparcia dziennego, dwie działają stacjonarnie: Świetlica Socjoterapeutyczna i Młodzieżowy Klub Wspierania Rozwoju Osobistego, a jedna jest placówką podwórkową i prowadzi zajęcia z dziećmi na terenie Bogucic - wyjaśnia Agnieszka Czaja, prezes Fundacji "Gniazdo".

Pomagają dzieciom rozwijać talenty i zainteresowania

- We wszystkich trzech placówkach silny nacisk kładziemy na pracę z grupami w oparciu o metody społeczności terapeutycznej, tzn. dużą część odpowiedzialności za miejsce, za to, co się dzieje w grupach, za rozwój osobisty oddajemy w ręce dzieci. To one decydują o różnych rzeczach, wspólnie z nami. Wypracowujemy je wspólnie. Pomagamy dzieciom rozwijać ich talenty i zainteresowania, pomagamy im uwierzyć w siebie, dajemy im oparcie w codziennych działaniach i aktywnościach. Przytoczę tu historię Natalii, z którą zaczęłam pracować w "Gnieździe" gdy miała 6 lat. Ona teraz mówi, że wychowywały ją dwa miejsca: ulica i "Gniazdo". Teraz Natalia dostała się na filologię angielską. Jestem z niej bardzo dumna. Ja często powtarzam, że mam dwójkę swoich dzieci i 70 "gniazdowych" - śmieje się Agnieszka Czaja.

W otwarciu odnowionych pomieszczeń "Gniazda" 10 listopada 2021 r. wzięli udział m.in. prof. Katarzyna Popiołek - jedna z założycielek Fundacji; Jerzy Woźniak - wiceprezydent Katowic, Jarosław Gwizdak - przewodniczący Rady Dzielnicy Koszutka, Mikołaj Sikorski - DAGMA Bezpieczeństwo IT i Łukasz Tomasik - DAGMA Płytki.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon