Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach zabytkiem. Został wpisany do rejestru zabytków

Jeden z najbardziej charakterystycznych katowickich pomników jest już zabytkiem. Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został wpisany do rejestru zabytków woj. śląskiego.

Pomnik Powstańców Śląskich przy al. Korfantego w Katowicach został wpisany do rejestru zabytków. O decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków poinformował dzisiaj, 22 lutego 2024 r., wiceprezydent Katowic Jarosław Makowski.

Charakterystyczny pomnik w centrum Katowic powstał w 1967 r. w celu upamiętnienia powstań śląskich. Wybudowano go na miejscu cmentarza żołnierzy radzieckich.

Pomnik ma formę trzech orlich skrzydeł symbolizujących trzy powstania śląskie z lat 1919–1921. Autorami pomnika są rzeźbiarz Gustaw Zemła, architekt Wojciech Zabłocki oraz konstruktor Konrad Korpys. O powstanie pomnika zabiegał ówczesny wojewoda śląski gen. Jerzy Ziętek, którego pomnik znajduje się w pobliżu.

Od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, zabronione było prowadzenie przy Pomniku Powstańców Śląskich prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowanie innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku.

Przypomnijmy, że konserwator ogłosił również postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków pobliskiego budynku Biura Wystaw Artystycznych. Więcej: Budynek BWA w Katowicach zabytkiem? Wojewódzki Konserwator wszczął postępowanie o wpis tego obiektu do rejestru zabytków

Dom towarowy Zenit 1978

Może Cię zainteresować:

Katowice to dziś nowoczesne, rozwijające się miasto, a jaka była stolica województwa w trudnych czasach PRL? Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Autor: Redakcja

04/09/2022

Jerzy Ziętek na zdjęciach z albumów Jana Mitręgi

Może Cię zainteresować:

Zapomniane zdjęcia Jerzego Ziętka. Wojewoda śląski na górniczych uroczystościach. Obok Gomułka, Gierek, Grudzień. I Jan Mitręga oczywiście

Autor: Tomasz Borówka

12/02/2023

Szkola pawilonowa katowice koszutka jurand jarecki 4

Może Cię zainteresować:

"Pawilonówka" w Koszutce. Jedyna taka szkoła w Katowicach. Nowoczesność made in PRL sprawdza się do dzisiaj

Autor: Katarzyna Pachelska

23/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon