Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach zostanie wpisany do rejestru zabytków? Wojewódzki konserwator wszczął postępowanie

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wszczął postępowanie o wpis do rejestru zabytków Pomnika Powstańców Śląskich. Charakterystyczny pomnik w centrum Katowic powstał w 1967 r. jako dar dla społeczeństwa Górnego Śląska.

fotopolska
Pomnik Powstańców Śląskich

Pomnik Powstańców Śląskich przy al. Korfantego w Katowicach ma zostać wpisany do rejestru zabytków.

- Z radością informujemy, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach wszczął postępowanie o wpis Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach - poinformował Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej.

Charakterystyczny pomnik w centrum Katowic powstał w 1967 r. w celu upamiętnienia powstań śląskich. Pomnik ma formę trzech orlich skrzydeł symbolizujących trzy powstania śląskie z lat 1919–1921. Autorami pomnika są rzeźbiarz Gustaw Zemła, architekt Wojciech Zabłocki oraz konstruktor Konrad Korpys. O powstanie pomnika zabiegał ówczesny wojewoda śląski gen. Jerzy Ziętek, którego pomnik znajduje się w pobliżu.

Od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, zabronione jest prowadzenie przy Pomniku Powstańców Śląskich prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowanie innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku.

Xiii noc biologow us katowice 2024 2

Może Cię zainteresować:

Tajemnice życia - od komórki do biosfery. XIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim już w piątek 26 stycznia 2024 r.

Autor: Szymon Karpe

22/01/2024

Koalicja opozycja katowice wybory 01

Może Cię zainteresować:

Katowice. Opozycyjna koalicja idzie do wyborów do Rady Miasta. Jest też kandydat na prezydenta: Dawid Durał

Autor: Katarzyna Pachelska

22/01/2024

21 mln zl na kluby sportowe w katowicach 2024 8

Może Cię zainteresować:

21 mln zł na kluby sportowe w Katowicach. Najwięcej pieniędzy ponownie otrzyma GieKSa. Są też środki na popularyzację sportu

Autor: Szymon Karpe

20/01/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon