Pomoc psychologiczna dla obywateli Ukrainy w Katowicach. Zajęcia dla dzieci i nauka polskiego

Katowice uruchamiają kolejne formy wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do miasta. Najmłodsi mogą liczyć na pomoc psychologiczną i zajęcia integracyjne. Organizowane są także zajęcia pozalekcyjne i dodatkowe godziny lekcyjne przeznaczone na naukę języka polskiego i nadrabianie zaległości z innych przedmiotów.

Klaudia Juszczak
Punkt doradztwa dla Ukraińców na dworcu PKP w Katowicach

Katowickie placówki edukacyjne zostają jeszcze bardziej włączone do akcji pomocy obywatelom Ukrainy. W każdej szkole i w każdym przedszkolu zlokalizowanym na terenie miasta najmłodsi mają zagwarantowaną opiekę i pomoc psychologiczna. Zapewniają ją specjaliści zatrudnieni w placówkach oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

- Mamy świadomość tego jak trudny jest to czas dla dzieci i młodzieży, dlatego właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy kolejne rozwiązania. Wystarczy, że rodzina z dziećmi zgłosi się do placówki edukacyjnej zlokalizowanej najbliżej jej miejsca pobytu. Tam otrzyma wszelką pomoc – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Zgłaszać mogą się także osoby, które nie planują na stałe zostać w Katowicach. Dzieci z takich rodzin także mogą brać udział w zajęciach integracyjnych organizowanych w szkolnych świetlicach – dodaje prezydent.

Pomocą psychologiczną objęci są również uczniowie katowickich szkół o pochodzeniu rosyjskim i białoruskim, a także sami katowiczanie. Zdarzają się takie sytuacje w szkołach, że dzieci o pochodzeniu ukraińskim chodziły do katowickich szkół, jednak po feriach z Ukrainy nie wróciły. Dlatego niezwykle ważne jest, by rozmawiać z dziećmi na temat tego co się dzieje, nauczyć dziecko nazywać i akceptować swoje emocje. Gdy zauważymy u dziecka niepokojące zachowanie, warto poprosić o pomoc specjalistów. Przypomnijmy, że od lutego oferta jest poszerzona o bezpłatną pomoc oferowaną przez dwa podmioty:

  1. Centrum Terapii i Wspomagania Rozwoju FOCUS Woźniak Mateusz, ul. Wincentego Pola 9/1A Katowice Telefon kontaktowy: 574 074 496 wew. 3 Godziny rejestracji: 10.00-18.00 (od poniedziałku do piątku).
  2. Agnieszka Basista Usługi Psychologiczne, ul. Kościuszki 26/6 Katowice, Telefon kontaktowy: 798 575 602, Godziny rejestracji: 9.00-12.00 (poniedziałki) i 16.00-18.00 (wtorki) – możliwy również kontakt sms-owy.

Z oferty mogą skorzystać mieszkańcy Katowic do 18. roku życia, ewentualnie ich rodzice lub opiekunowie, a także lub nauczyciele i pedagodzy z katowickich placówek oświatowych.

Miejsca dla dzieci z Ukrainy w katowickich szkołach

Do października w katowickich szkołach uczyło się ponad 400 dzieci o pochodzeniu ukraińskim. Od piątku do szkół i przedszkoli w mieście przyjmowane są kolejne. Jeśli rodzice nie posiadają dokumentów potwierdzających dotychczasowy proces edukacji dziecka, aby zostało ono przyjęte do placówki edukacyjnej wystarczy oświadczenie rodzica. W razie konieczności istnieje możliwość przebadania dziecka przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną bądź nauczyciela – na tej podstawie zostanie podjęta decyzja o przypisaniu dziecka do odpowiedniej klasy.

- Zajęcia w świetlicy i zajęcia sportowe organizowane przez szkoły oraz integracja z oddziałem klasowym to w tej chwili priorytet. Dzięki takim działaniom dziecko w nowym miejscu poczuje się dobrze. Szkoły i przedszkola organizują szereg zajęć pozalekcyjnych. Gotowi do pomocy w tym zakresie są również katowiccy harcerze. Pakiet zajęć dodatkowych i pozalekcyjnych będzie cały czas rozszerzany – deklaruje Grażyna Burek, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice. – Już zauważamy, że w szkołach, gdzie uczyli się wcześniej uczniowie ukraińskiego pochodzenia, a teraz dołączają do nich nowi uczniowie, koledzy służą wsparciem i pełnią rolę tłumaczy – dodaje.

Dla dzieci z Ukrainy, które teraz rozpoczynają naukę w katowickich szkołach przewidziano pięć dodatkowych godzin lekcyjnych na naukę języka polskiego bądź nadrobienie zaległości z innych przedmiotów.

Pomoc dla dorosłych obywateli Ukrainy

Dorosłym obywatelom Ukrainy, którzy nie posiadają dzieci a chcieliby skorzystać z pomocy psychologicznej, wsparcie zapewnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. Chętni powinni się zgłaszać dzwoniąc na infolinię, pod numer +48 539 696 888.

Rodziny z dziećmi, które schronienie znalazły w Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek”, mogą korzystać z pomocy psychologicznej świadczonej całodobowo, siedem dni w tygodniu przez jedną z czterech poradni:

  • Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, ul. Okrzei 5
  • Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, ul. Sokolska 26
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3, ul. Szopienicka 58
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5, ul. Okrzei 5

Przebywający w Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek” nie muszą zgłaszać się samodzielnie do wyżej wymienionych placówek. Wystarczy, że taką potrzebę zgłoszą pracownikowi „Ślązaczka”.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dokumenty (zdjęcie ilustracyjne)

Placówka ZUS w Katowicach będzie czynna w weekend

Dworzec PKP Katowice 9 marca 2022

Pilnie potrzebni wolontariusze do opieki nad dziećmi

Samorządowcy z umowami na realizację projektów zakładających powstanie nowych CUS

"Nowe spojrzenie na usługi społeczne"

Katowice dla Ukrainy

Powstało Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka