Mural z podobizną Jana Furtoka, legendy GKS-u Katowice, powstał w Katowicach

Pasażerów wyjeżdżających oraz wracających do Katowic od teraz będzie witała podobizna Jana Furtoka. Mural poświęcony piłkarzowi wszech czasów GKS-u Katowice przyozdobił południową ścianę budynku przy ul. Granicznej 13.

Pomysł na stworzenie dzieła powstał już kilkanaście miesięcy temu, a inicjatorem całej akcji został katowicki radny i przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Sportu Krzysztof Pieczyński, który uzyskał poparcie władz miasta. Ideę poparło także Stowarzyszenia Kibiców SK1964, odpowiadające za projekt muralu. Przedstawienie malowidła w czerwcu 2020 roku zablokowała ostatecznie pandemia.

Widoczny dla podróżujących pociągiem

Długo trwało znalezienie właściwej lokalizacji. W końcu zdecydowano się na kamienicę przy ul. Granicznej 13. Ściana z muralem jest doskonale widoczna z bardzo ruchliwej jezdni w kierunku centrum miasta oraz z pociągów kursujących do/z stacji Katowice. Za wykonanie odpowiada kibic-artysta, a wszystkie działania Stowarzyszenia w pracach związanych z wykreowaniem dzieła są wykonane w czynie społecznym.

Jan Furtok - legenda

Jan Furtok to drugi najlepszy strzelec w historii GieKSy i najlepszy strzelec w historii Ekstraklasy (dawniej 1. ligi). W 209 spotkaniach ligowych zdobył 85 goli. Rodowity katowiczanin reprezentował barwy klubu w latach 1979-1988 oraz 1996-1997. W swojej karierze grał również w Niemczech, zdobywając nawet tytuł wicekróla strzelców Bundesligi. W kadrze Polski wystąpił 36 razy, strzelił 10 bramek. Numer „9”, z którym występował, został oficjalnie zastrzeżony.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Gks katowice lions zurych hokej

GKS Katowice znowu szokuje! Jest zwycięstwo w Lidze Mistrzów

Arak wasielewski gks katowice

GKS Katowice pozyskał piłkarzy z Ekstraklasy

Hokej

Nie chciał potępić Putina. Rosyjski hokeista musiał odejść

Plac budowy Stadionu Miejskiego w Katowicach

Prace na budowie Stadionu Miejskiego widać z Bocheńskiego

Nicola Brzeczęk powołana do reprezentacji Polski

N. Brzęczek czeka na debiut w kadrze. Pójdzie w ślady wujka?

GKS Katowice jedzie na mecz wyjazdowy… na swój stadion

GKS Katowice jedzie na mecz wyjazdowy… na swój stadion

GKS Katowice przegrał z Miedzią Legnica

Najpierw remis, teraz porażka. GKS Katowice wciąż nie wygrał