Powstanie nowa siedziba Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. W dzielnicy, gdzie bardzo się przyda

Katowiccy policjanci już nie będą musieli się gnieździć w jednym skrzydle budynku przy ul. Ligonia, który dzielą z Komendą Wojewódzką Policji. W Katowicach powstanie nowa siedziba Komendy Miejskiej Policji. Inwestor, czyli Komenda Wojewódzka Policji, już wystąpił do Urzędu Miasta o wydanie pozwolenia na budowę.

18 lipca 2023 roku do Urzędu Miasta Katowice wpłynął wniosek Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach o wydanie pozwolenia na budowę "nowej siedziby komendy miejskiej Policji w Katowicach".

Nowa siedziba Komendy Miejskiej Policji w Katowicach powstanie w Załężu

Obecnie ponad 500 policjantów z największego garnizonu w śląskiej policji urzęduje w charakterystycznym budynku (część jest już przemalowana na niebiesko-biało, część jeszcze ma elewację w kolorze granatowym i czerwonym) przy ul. Lompy 19, świetnie widocznym od strony autostrady A4. Dzielą go z Komendą Wojewódzką Policji. Warunki pracy nie są dobre, brakuje miejsca i dla policjantów, i dla petentów.

Nowa komenda dla katowickich policjantów powstanie na pograniczu Załęża i osiedla Witosa, przy ul. Michejdy 17, a właściwie między ul. Michejdy i Kolońską. Działkę pod budowę przekazało nieodpłatnie w 2020 roku Miasto Katowice. Liczy ponad 37 tysięcy m2 powierzchni. Według umowy między Komendą Wojewódzką Policji a Miastem Katowice, nowa siedziba katowickich policjantów miała powstać w ciągu 6 lat (minęły już prawie 3). Według szacunków z 2022 roku, siedziba Komendy Miejskiej Policji w Katowicach miała kosztować ponad 141 mln zł. Będzie to największa inwestycja śląskiej policji w historii.

Są już wizualizacje nowej komendy, którą zaprojektowała Joanna Pajerska-Szczurek z krakowskiej Meritum Grupy Budowlanej.

Główny budynek, magazyn, garaż oraz miejsce dla policyjnych psów

Na obszarze inwestycji zaprojektowano:

  • budynek główny: administracyjno-biurowy,
  • budynek techniczno-magazynowy,
  • budynek garażowy,
  • budynek kynologiczny wraz z zespołem utrzymania psów.

Główny budynek administracyjno-biurowy: pomieszczenia rozlokowano na trzech pełnych kondygnacjach nadziemnych oraz na jednej kondygnacji podziemnej, zajmującej fragment obrysu budynku. Powierzchnia użytkowa całego budynku wynosi 10 814,61 m2.
Budynek techniczno-magazynowy wraz z szatniami i zapleczem socjalnym dla pracowników gospodarczych. Budynek zaprojektowano na rzucie prostokąta, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony.
Budynek garażowy przeznaczony dla samochodów służbowych. Zaprojektowany na rzucie prostokąta, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony. Powierzchnia zajęta przez boksy na pojazdy oraz powierzchnie magazynowe wynosi ok. 1242 m2. Pozostałą powierzchnię stanowi strefa ruchu - komunikacja wewnętrzna o powierzchni 705,34 m2.
Budynek kynologiczny zaprojektowany na rzucie prostokąta, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, w którym połączono funkcje budynku socjalnego oraz pokoju koordynatora i sali odpraw. Kojce dla psów zaprojektowano w bezpośrednim sąsiedztwie budynku kynologicznego, w dwóch rzędach z komunikacją (chodnikiem) pomiędzy nimi. Od strony zachodniej oraz wschodniej zlokalizowano dwa niezależne wybiegi dla psów po 170 m2 każdy. Powierzchnia użytkowa całego budynku wynosi 355,89 m2.

Na terenie inwestycji przewidziano wykonanie 210 miejsc parkingowych.

Będą dwa wjazdy na teren Komendy, ale tylko jeden dla petentów

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, teren inwestycji jest dostępny zarówno od strony ul. Kolońskiej, jak i od ul. Michejdy. Z uwagi na układ funkcjonalny projektowanej zabudowy, teren inwestycji zostanie skomunikowany z istniejącą siecią komunikacyjną za pomocą dwóch zjazdów na działkę:

  • zjazd od strony ul. Michejdy - przeznaczony głównie dla petentów, ale i dla pojazdów służbowych wraz ze stanowiskami postojowymi dla pracowników,
  • zjazd od strony ul. Kolońskiej - o ograniczonym dostępie, dla pracowników i pojazdów służbowych.

Obecnie śląska policja czeka na odbiór dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Później będzie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy robót.

Budowa nowej komendy policji akurat w Załężu doda tej dzielnicy prestiżu i zapewne zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Choć z drugiej strony zwiększy ruch samochodowy w okolicy.

Zaleze katowice mieszkanie brokat 03

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie. Na parterze kamienicy. W najgorszej dzielnicy Katowic. One zrobiły z tego perełkę

Autor: Katarzyna Pachelska

31/07/2023

Rajd slaska katowice 02

Może Cię zainteresować:

Mało ścigania w Katowicach? W centrum miasta będzie odcinek specjalny Rajdu Śląska 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

09/08/2023

Katowice 1993 rok

Może Cię zainteresować:

Jak wyglądały Katowice w 1993 roku? Miały urok... papieru ściernego. Przypominają zdjęcia fotografa ze Szwajcarii

Autor: Katarzyna Pachelska

10/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon