Pożegnanie prof. Zygmunta Woźniczki w Katowicach. Pogrzebowa msza święta odbyła się w Archikatedrze Chrystusa Króla

Prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka zmarł 24 lutego 2022 roku. We wtorek 1 marca znany historyk dziejów i kultury Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego, a ponadto polskiego podziemia niepodległościowego po 1945 roku i emigracji polskiej w Londynie, spoczął na cmentarzu w Sosnowcu - Kazimierzu Górniczym.

Msza święta pogrzebowa zmarłego prof. Zygmunta Woźniczki odbyła się w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

W katedrze powiedziano wiele ciepłych słów o zmarłym, jego zasługach i spuściźnie. Szczególnie wzruszająco zabrzmiały te odczytane w imieniu rodziny:

Zygmunt dał nam piękną lekcję życia z pasją, którą potrafił zarażać wszystkich wokół. Był prawdziwym człowiekiem renesansu.

Bliscy Zygmunta Woźniczki podkreślili też, iż zmarły nigdy nie zapominał o swoim pochodzeniu i z dumą pisał o ukochanym Zagłębiu. Ale też z wyboru pokochał Śląsk i wiele ze swoich prac poświęcił odkrywaniu jego historii, nie bojąc się mówić prawdy nawet o najtrudniejszych wydarzeniach.

W katowickiej katedrze zgromadziło się kilkaset osób, na uroczystości obecni byli m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Prof. Woźniczkę ze szczególnym żalem żegnali "ci, którzy noszą w sercu pasję, miłość wobec Śląska, naszej ojcowizny".Subskrybuj 24kato.pl

google news icon