Poznaj Świnoujście. Niezwykłe miasto położone na wyspach

Świnoujście to nadmorskie miasto, które zachwyca o każdej porze roku. Co takiego skrywa? Nietypową lokalizację, naturalne piękno flory i fauny, ciekawe zabytki historyczne oraz kulturalne i wiele więcej! Nie da się ukryć, że wypoczynek właśnie w tym, nadmorskim kurorcie staje się niezapomnianym przeżyciem. Poznajcie je bliżej.

Świnoujście to miasto wyjątkowe

Tak, to prawda. Świnoujście to miasto niezwykłe, które po prostu trzeba odwiedzić.
Co je wyróżnia? Piaszczyste plaże, piękne krajobrazy, wszechobecna zieleń, a także nietuzinkowa lokalizacja. Świnoujście położone jest na 44 wyspach, przy czym Uznam, Wolin i Karsibór, to największe z nich i na nich toczy się codzienne życie mieszkańców. Każda z wysp jest inna i pełni odmienną funkcję. Uznam, gdzie znajduje się centrum miasta, jest największą z zamieszkałych wysp i jednym z najsłoneczniejszych regionów Polski. Każdego dnia tętni życiem, a jej atrakcje przyciągają turystów z Polski, Niemiec i innych zakątków świata. To tutaj znajduje się najszersza plaża nad polskim Bałtykiem, corocznie odznaczana Błękitną Flagą.
Z kolei wyspa Wolin została zdominowana przez gospodarkę – tu znajduje się port oraz terminal promowy, łączący Świnoujście ze Skandynawią. Natomiast na wyspie Karsibór czas płynie wolniej. Piękno okolicznej przyrody, dziewicze tereny, na których znajduje się m.in. Rezerwat Ptaków „Karsiborska Kępa” czy urokliwe ścieżki rowerowe w otoczeniu natury, czynią to miejsce niepowtarzalnym. Nic więc dziwnego, że to właśnie w tej części miasta kwitnie agroturystyka oraz turystyka aktywna.

Świnoujście Plaża
fot: P. Zgraja

Atrakcje dla każdego

W Świnoujściu nuda nie istnieje. Liczne atrakcje sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie i to bez względu na wiek. Zarówno mali jak i duzi turyści powinni obowiązkowo odwiedzić symbol Wysp Możliwości – Stawa Młyny, czyli słynny biały wiatrak, znajdujący się na kamienistym falochronie na plaży. Miejsce to wygrało w plebiscycie na najbardziej romantyczne miejsce na Pomorzu Zachodnim, dlatego przebywając tam, każdy chce zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Co jeszcze warto zobaczyć? Z pewnością takie atrakcje jak:

  • Najwyższa na polskim wybrzeżu Latarnia Morska,
  • Ścieżka Fortyfikacji, w tym Fort Anioła i Fort Zachodni na wyspie Uznam, Fort Gerharda, Podziemne miasto i Bateria Göben na wyspie Wolin,
  • Promenada Zdrowia i Promenada Historyczna z piękną roślinnością i licznymi kawiarniami i restauracjami,
  • Port jachtowy,
  • Park Zdrojowy

i wiele więcej. A co z atrakcjami dla najmłodszych? W Świnoujściu oprócz pięknej, piaszczystej plaży, zachęcającej do długich spacerów, morskich kąpieli i aktywności na piasku, czeka na nich między innymi:

  • Pumptrack dla rowerów i hulajnóg,
  • Kompleks sportowo – rekreacyjny Uznam Arena z basenem oraz ścianką wspinaczkową,
  • aquapark
  • Park linowy,
  • Plac edukacji przyrodniczej w Karsiborzu.

Na miłośników sportu czekają liczne trasy spacerowo – biegowe oraz rowerowe, które pozwalają na niezwykłe wycieczki np. wzdłuż promenady transgranicznej do cesarskich kurortów na niemieckiej części wyspy Uznam. Ponadto turyści mogą skorzystać z szerokiej oferty sportowo - rekreacyjnej w postaci licznych sportów wodnych, kajakarstwa, kitesurfingu czy rejsów statkami białej floty. Seniorzy pragnący zadbać o swoje zdrowie powinni odwiedzić tężnie solankowe na promenadzie lub zdecydować się na zabiegi oferowane przez Uzdrowisko Świnoujście, takie jak kąpiele solankowe, borowinowe czy inne zabiegi fizjoterapeutyczne.

Tężnie Solankowe
fot: P. Zgraja

Wyspy Możliwości, a może kultury?

Świnoujście może pochwalić się licznymi wydarzeniami i imprezami kulturalnymi, które cyklicznie odbywają się w mieście. Już za chwilę rozpocznie się Świnoujskie Lato Kultury
z festiwalami, koncertami i atrakcjami dla dzieci i dorosłych. W świnoujskim amfiteatrze odbędzie się Markowy Festiwal, wystąpi Opera na Zamku, w lipcu zagości Miasto Kobiet, a w sierpniu ponownie odbędzie się FAMA – 52. Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej. Ponadto w Muszli Koncertowej przy promenadzie będą miały miejsce liczne koncerty
i występy umilające pobyt w kurorcie.

Niezapomniany wypoczynek nad morzem?

Odwiedź Świnoujście i poznaj ciepłe oblicze miasta.
Świnoujście zaprasza!
WWW | FACEBOOK | INSTAGRAM

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Holiday Golden Ressort

Rodzinny odpoczynek nad morzem? Tylko Holiday Golden Resort!

Wakacje w mieście Pruszcz Gdański

Atrakcyjne lato nad morzem? Pruszcz Gdański zaprasza!

Zamek Krasiczyn

Zamek w Krasiczynie. Perła renesansu w Polsce zaprasza!

Zdjęcie główne

Nie masz planów na weekend? Odwiedź Rabkę-Zdrój

Zdjęcie Główne

Rejs po wielkich jeziorach mazurskich z Żeglugą Mazurską!

Zamek Dunajec w Niedzicy

Dlaczego warto odwiedzić Zamek Dunajec w Niedzicy?

Dolny slask

Dolny Śląsk na weekend i wakacje. Miejsca warte odwiedzenia