Pozwólcie przedstawić sobie: Pan żubr we własnej osobie. 27 sierpnia impreza poświęcona historii hodowli żubrów w Murckach

Wiecie, że katowickie Murcki mogą się wykazać chlubną kartą w historii nauk biologicznych? To tutaj w 1865 roku rozpoczęto hodowlę żubrów białowieskich. Dzięki temu żubry dziś mają się świetnie w polskich lasach. Co prawda po samych Murckach żubry już się nie przechadzają, ale 27 sierpnia odbędzie się tu impreza im poświęcona.

Pixabay
Zubr

W niedzielę, 27 sierpnia w Parku Murckowskim odbędzie się druga edycja wydarzenia „Żubry Murckowskie – powrót do korzeni”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie W Kręgu Natury. Jest to inicjatywa, która ma celu promocję historycznej dzielnicy Murcki, gdzie w 1865 roku rozpoczęto hodowlę żubrów białowieskich.

Więcej o historii żubrów z Murcek można przeczytać tu: Historia żubrów na Górnym Śląsku zaczyna się w katowickich Murckach. Tu sprowadził je książę pszczyński

- Po raz drugi organizujemy wydarzenie w Murckach, w ramach którego odbędą się warsztaty edukacyjne, stoiska związane z tematyką leśną oraz bieg i marsz Nordic Walking na dystansie 5 km. Dzięki organizacji tej imprezy, uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z historią żubrów murckowskich oraz katowickiej dzielnicy Murcki. Warto zaznaczyć, że część sportowa wydarzenia będzie przebiegać przez ulicę Żubrów Murckowskich – mówi Piotr Łączniak ze Stowarzyszenia W Kręgu Natury.

Organizatorzy chcą pokazać piękno lasów otaczających Murcki oraz Rezerwatu przyrody „Las Murckowski”, który jest cennym miejscem dla katowiczan. Ponadto planują uświadomić mieszkańców, że postawa obywatelska i zaangażowanie w działania lokalne ma sens.

Projekt realizowany jest w ramach programu Inicjatywa Lokalna Miasta Katowice na 2023 rok oraz sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Data: 27 sierpnia 2023
Godziny trwania: 10:00-13:00
Lokalizacja: Park Murckowski, przy ul. Kołodzieja w Katowicach

Trutowisko33

Może Cię zainteresować:

W trutowisku są nawet uliki weselne. To tu matki są zapładniane. Tylko trzy takie miejsca w woj. śląskim

Autor: Katarzyna Pachelska

08/07/2023

Winnica w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Winnica w Katowicach? W środku lasu? "Winorośl ma tu dobre warunki. Musimy jej tylko strzec przed dzikami"

Autor: Katarzyna Pachelska

03/09/2022

Koleje slaskie

Może Cię zainteresować:

Kolej Plus w Tychach i powiecie mikołowskim. Wraca linia przez Murcki i Kostuchnę, Mikołów zyska nową nitkę i przystanki

Autor: Redakcja

06/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon