Praca w biurze albo... w ogrodzie biurowca. Tak ma być w kompleksie Eco City Katowice

To mają być ekologiczne i energooszczędne biurowce, stojące wśród zieleni. W Katowicach trwa budowa kompleksu Eco City Katowice.

Budowa kompleksu biurowców Eco City Katowice rozpoczęła się we wrześniu 2020 r. Powstają w dzielnicy Wełnowiec, na działce przy ul. Konduktorskiej. Niedaleko istniejącego od kilku lat GPP Business Park.

Nowe biurowce w dzielnicy Wełnowiec

Kompleks reklamuje się hasłem, że "tylko tutaj każdy pracownik będzie mógł wybrać czy pracuje w biurze czy w starannie zaprojektowanych terenach zewnętrznych".

Oprócz biurowców ma tu bowiem powstać ECO SQUARE, czyli rekreacyjno-wypoczynkowa zielona strefa w sercu kompleksu, ze ścieżkami spacerowymi i miejscem do rekreacji.

Cztery nowe biurowce przy ulicy Konduktorskiej w Katowicach to kolejna inwestycja grupy GPP. Za jej realizację odpowiedzialna jest spółka ECO City Katowice. Kompleks ECO City Katowice będą tworzyć cztery energooszczędne biurowce (ECO 1, ECO 2, ECO 3 i ECO 4). Każdy z nich będzie miał siedem kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne oraz szereg lokali usługowych na poziomie parterów.

Teren zielony będzie sercem kompleksu Eco City Katowice

ECO City Katowice zapewni 34 400 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej (w tym 1900 m2 powierzchni coworkingowej) i 1050 miejsc parkingowych zlokalizowanych na parkingach podziemnych. Sercem kompleksu stanie się ECO SQUARE.

- ECO SQUARE to symboliczne odwołanie się do ochrony i wspierania natury w przestrzeni miejskiej. Dzięki dominacji ruchu pieszego, starannie zaprojektowanej zieleni i elementom małej architektury przestrzeń ta będzie sprzyjać integracji, stanie się miejscem codziennych spotkań i rekreacji oraz spędzania wolnego czasu. Zróżnicowana topografia w postaci zielonych skarp, ogrody kwiatowe i enklawy zieleni podkreślą symbiozę środowiska naturalnego z nowoczesnym i energooszczędnym budownictwem poprzez przenikającą do wnętrza biurowców zieleń – informuje Janusz Mitręga, prezes zarządu ECO City Katowice.

Będą zielone tarasy, prysznice dla rowerzystów i myjnia parowa dla aut

- W ECO City Katowice chcemy utrzymać dotychczasowy trend przy wykorzystaniu wdrożonych i sprawdzonych na przestrzeni ostatnich 10 lat rozwiązań - dodaje Janusz Mitręga. - Takich jak: pozyskiwanie części energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych; energooszczędne windy zapewniające odzysk energii elektrycznej; pozyskiwanie naturalnego chłodu z otoczenia (freecooling); system okienno-fasadowy z wysoką izolacyjnością termiczną; wykorzystywanie gazowych pomp ciepła w celu pokrycia szczytowego zapotrzebowania na chłód oraz w pełni zintegrowany system zarządzania budynkiem (BMS). Z kolei w trosce o bezpieczeństwo najemców, w przypadku zakłóceń w dostawach energii elektrycznej, zapewnimy każdemu z biurowców dostęp do trzech niezależnych od siebie źródeł zasilania. Ponadto zastosujemy w pomieszczeniach system klimatyzacji oparty na belkach grzewczo-chłodzących oraz regulatorach przepływu (VAV), a także wysokosprawny system wentylacji zapewniający osuszanie i nawilżanie powietrza do optymalnego poziomu 40-60%. Na powierzchniach biurowych zainstalowane zostaną czujniki oświetlenia dostosowujące natężenie światła do warunków panujących na zewnątrz. Technologie odpowiedzialne za stałą kontrolę jakości powietrza i monitoring temperatury zapewnią komfort - kończy Janusz Mitręga.

W ECO City Katowice zaplanowano również szereg udogodnień i dodatkowych usług w postaci:

  • zielonych tarasów z widokiem na centrum Katowic,
  • podziemnych parkingów dla rowerzystów (wraz z szatniami i prysznicami),
  • stacji ładowania pojazdów elektrycznych,
  • myjni parowej dla samochodów osobowych

Oddanie do użytku pierwszych dwóch biurowców ECO City Katowice zaplanowano na 2023 rok. Obecne prace budowlane związane są budową kolejnych kondygnacji budynków ECO1 i ECO2. Autorem projektu ECO City Katowice jest Studio PA NOVA gliwickiej firmy PA Nova S.A. Podmiotem odpowiedzialnym za komercjalizację ECO 1 i ECO 2 jest Cushman & Wakefield, międzynarodowa firma doradcza świadcząca usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon