Prawie 1100 numerów PESEL dla Ukraińców wydano w Katowicach w ciągu 5 dni

Od 16 marca, zgodnie ze specustawą o pomocy uchodźcom z Ukrainy, urzędy gmin mogą przyjmować wnioski o nadanie nr. PESEL od obywateli Ukrainy. W Katowicach wydano w ciągu 5 dni (bo urząd był czynny też w weekend) ponad 1000 numerów PESEL.

UM Katowice
Urząd Stanu Cywilnego Katowice

Od 16 do 20 marca 2022 r. katowiccy urzędnicy wydali prawie 1100 numerów PESEL.

Urzędników w Katowicach wspomogą pracownicy skarbówki

Przez pierwsze dwa dni wnioski o nadanie numeru PESEL przyjmowane były w dwóch punktach – Biurze Obsługi Mieszkańców i przy ulicy Pocztowej 5. Od piątku 18 marca numery PESEL obywatelom Ukrainy są nadawane w Urzędzie Stanu Cywilnego. Punkt otwarty był także w miniony weekend. W ciągu soboty i niedzieli przyjętych zostało prawie 350 wniosków.

- Zmiana lokalizacji punktu to efekt naszych obserwacji. Tylko 16 marca złożonych zostało prawie 250 wniosków, podczas gdy punkt fotograficzny wykonał 625 zdjęć. Uznaliśmy, że proces przyjmowania wniosków stanowi tak zwane „wąskie gardło”. By uruchomić więcej stanowisk konieczna była zmiana lokalizacji – tłumaczy Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dziękuję wojewodzie śląskiemu za udostępnienie 10 dodatkowych stacji do rejestracji uchodźców. Dzięki tej współpracy proces będzie przebiegał jeszcze sprawniej, a dzięki temu cały czas w pełnym zakresie będziemy mogli obsługiwać naszych mieszkańców – dodaje prezydent.

Wojewoda śląski zobowiązał się także do wyznaczenia 10 pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Od środy 23 marca będą oni wspierali katowickich urzędników przy przyjmowaniu wniosków.

- Przypominamy, że przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL można jednocześnie założyć profil zaufany. Jest on potrzebny m.in. do złożenia wniosku o wypłatę świadczenia 500 plus w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Przed USC ustawiają się kolejki uchodźców. Ludzie stoją czasami już od nocy, by dostać się do "okienka".

Czytaj też:

16 stanowisk obsługi uchodźców

W tej chwili wnioski przyjmowane są na 16 stanowiskach. Trwa uruchamianie kolejnych – docelowo będzie ich 20. Wnioski przyjmowane są w godzinach pracy urzędu. Jeśli jednak istnieje taka potrzeba godziny przyjmowania wniosków mogą zostać wydłużone – w tym możliwa jest także praca w weekendy. Tak działo się w pierwszych dniach przyjmowania wniosków.

Numer PESEL może otrzymać każdy obywatel Ukrainy, który przybył po 24 lutego 2022 r. do Polki bezpośrednio z Ukrainy, w związku z działaniami wojennymi, i złoży wniosek do dowolnego urzędu gminy. We wniosku trzeba podać takie dane jak: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, kraj urodzenia i obywatelstwo, data wjazdu do Polski, ukraiński numer ewidencyjny – jeśli dana osoba go posiada. Osoby, które chcą uzyskać także profil zaufany, dodatkowo zobligowane są do podania adresu e-mail i polskiego numeru telefonu.

By złożyć wniosek konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu, który potwierdzi dane podane we wniosku i tożsamość osoby składającej wniosek. Jeżeli ktoś nie posiada takiego dokumentu, może złożyć wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej. Niezbędne jest także kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość).

Obywatele Ukrainy zdjęcie mogą wykonać bezpłatnie w:

  • Punkcie Foto – przy Rynku 1 (budynek Urzędu Miasta), wejście od ul. 3 Maja w Katowicach oraz
  • Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach, ul. Harcerzy Września 1939 r. 2.
Katowice lata 60 i 70 Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Unikatowe kolorowe zdjęcia Katowic z lat 60. i 70. Z archiwum architekta Juranda Jareckiego. Pamiętacie takie Katowice?

Autor: Marcin Zasada

15/03/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon