Prawie 20 milionów papierosów w rękach policji. Miały trafić na czarny rynek

Śledczy ze Śląskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Katowicach wraz z funkcjonariuszami CBŚP przejęli blisko 20 milionów papierosów bez akcyzy. Gdyby je rozprowadzono, straty państwa mogły wynieść 22 miliony złotych.

Akcja została przeprowadzona dwuetapowo. W pierwszej części funkcjonariusze zlikwidowali magazyn w Sosnowcu, w którym przechowywane były papierosy bez polskich znaków akcyzy. Towar był ukryty również w samochodzie dostawczym, znajdującym się nieopodal budynku. Przejętych zostało prawie 2 mln papierosów, wartych blisko 1,5 mln zł. Straty Skarbu Państwa wstępnie oszacowano na kwotę niemalże 2,3 mln zł.

Prokuratura Rejonowa Sosnowiec – Północ przedstawiła zarzuty karno-skarbowe łącznie 5 zatrzymanym. Wśród nich znajdowała się osoba, która jak się okazało jest poszukiwana listem gończym w celu odbycia kary 2 lat pozbawienia wolności. Na poczet przyszłych kar tymczasowo zajęto ponad 385 tys. zł w różnej walucie oraz samochód osobowy wart ok. 150 tys. zł.

Papierosy ukryte za szklankami

Drugi magazyn, zlokalizowany w Grójcu, był jeszcze lepiej zaopatrzony. Jakby tego było mało, podczas akcji funkcjonariuszy mazowieckiej KAS i CBŚP na teren posesji, nie zważając na żadne okoliczności, normalnym zwyczajem wjechał samochodem ciężarowym z naczepą dostawcą. Na pace miał co prawda kartony ze szklankami, ale tuż za nimi skryte były ładunki z papierosami. Z 15 milionami papierosów…

Kierujący samochodem ciężarowym, 61-letni Słoweniec został zatrzymany do wyjaśnienia. Podobnie jak dwóch obywateli Ukrainy i Polak. Zostali oni tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon