Premier Mateusz Morawiecki w Katowicach. W GCM powstaje Śląskie Centrum Chorób Zakaźnych

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś, 3 września 2021 roku, stolicę województwa śląskiego. Szef rządu gościł w Górnośląskim Centrum Medycznym oraz w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Premier M Morawiecki

Wizyta premiera Morawieckiego w GCM była związana z powstaniem Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych. Na ten cel przeznaczona 6,3 miliona złotych, które zostaną wykorzystane poprzez adaptację większości powierzchni piwnic i parteru istniejącego budynku oraz dobudowanie budynku dwukondygnacyjnego, z poddaszem przeznaczonym na urządzenia techniczne (wentylatornia).

Miałem ogromną przyjemność zapoznać się z planami inwestycyjnymi centrum na przyszłość. Górnośląskie Centrum Medyczne jest jednym z wiodących ośrodków medycznych, który na inwestycje zasługuje – mówił premier.

Prezes Rady Ministrów na konferencji w Górnośląskim Centrum Medycznym odniósł się również do ogólnej sytuacji w polskiej służbie zdrowia. Przypomniał, jak założenia „Polskiego Ładu” mają przyczynić się do rozwoju tego sektora i zapowiedział kolejne kroki rządu.

To są miliardy złotych, które są istotne wtedy, kiedy są odczuwalne skutki tych środków. Oczekiwane rezultaty to zmniejszenie kolejek do specjalistów, najlepszy sprzęt medyczny, ale i inwestycje w infrastrukturę szpitalną. Uzgodniliśmy tutaj kroki inwestycyjne, które będą jeszcze lepiej służyły pacjentom. Zwiększenie wydatków do poziomu 125 mld zł to nie tylko liczby - sprzęt, kadra medyczna, to inwestycja w kompetencje przyszłości – zapowiadał Mateusz Morawiecki.

Następnym punktem wizyty w Katowicach była konferencja w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Tam premier wziął udział w odsłonięciu płaskorzeźb Jana Raszki, które zostały zrekonstruowane w gmachu dawnego Sejmiku Śląskiego. Dzień na uroczystość został wybrany nieprzypadkowo – w nocy z 3 na 4 września 1945 roku Niemcy wkroczyli do Katowic, niszcząc wiele dzieł polskiej kultury.

To jest bardzo ważna uroczystość. Odtwarzanie dzieł sprzed najazdu hitlerowskich Niemiec na Polskę jest naszym obowiązkiem i ważnym zadaniem naszego pokolenia. To powinno być zrobione od razu po wojnie. (…) W pierwszych dniach wojny, zniszczono płaskorzeźby Jana Raszki, który w roku 1927 stworzył alegorie 4 ważnych cech ludu śląskiego: Śląsk przemysłowy, rolniczy, walczący i Śląsk, który się raduje zwycięstwem RP – podkreślił sternik rządu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon