Premier Morawiecki w Katowicach o powstaniach śląskich. - Śląsk nie mógłby przetrwać ze swoją ideą śląskości bez Polski - mówił

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się w Katowicach, by otworzyć wystawę o powstaniach śląskich w Urzędzie Wojewódzkim.

W środę 27 października 2021 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach otwarto wystawę "Powstania Śląskie". Tego dnia w tym gmachu Instytut De Republica wraz z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego zorganizowały konferencję naukową „Stulecie Powstań Śląskich. Górny Śląsk wczoraj i dziś”.

Premier Morawiecki otworzył wystawę o powstaniach śląskich

Na otwarcie wystawy o powstaniach śląskich do Katowic przyjechał sam premier Mateusz Morawiecki. Chętnie fotografował się z paniami ubranymi w stroje śląskie. Przemówił też z mównicy:

- Polska była wyborem nieoczywistym - w 1920 r., kiedy wybuchało II powstanie śląskie. W 1921 r., któż przypuszczał, czy Polska nękana tyloma problemami przetrwa. Dużo szlachetniej jest kochać ojczyznę, która jest w oblężeniu. Powstańcy śląscy, niezależnie od wszystkiego, postawili na Polskę. Tamto wydarzenie, które powinno być zapamiętane w historii jako zwycięskie, to wielka polska sprawa - mówi premier Mateusz Morawiecki

Dodał, że "II RP nie mogłaby istnieć w takim kształcie jaki znamy gdyby nie Śląsk. Polska nie mogłaby rozwijać się bez Śląska". - Jestem wdzięczny powstańcom i wszystkim, którzy przechowują o nich pamięć i o tym wielkim zrywie narodowym - dziękował.

"Dzięki nim przetrwała Polska"

Premier Morawiecki zwrócił uwagę na to, że "nie byłaby możliwa organizacja powstania tak szeroko i z takim poparciem społeczeństwa, gdyby nie wielka praca w kulturze, oświacie - ks. Norbert Bończyk, Józef Lompa czy Karol Miarka, te nazwiska musimy pamiętać, bo dzięki nim przetrwała Polska".

- Polska nie byłaby taka, jaka była bez Śląska. Ale i Śląsk nie mógłby przetrwać ze swoją ideą śląskości, odrębności kulturowej, wspaniałej kultury śląskiej bez Rzeczypospolitej, bez Polski - zakończył premier.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Maciej Kopiec zawiadomił prokuraturę ws. Łukasza Mejzy

Poseł Kopiec zawiadamia prokuraturę ws. wiceministra Mejzy

Arkadiusz Chęciński kontra Wojciech Saługa

Dziś wybory w śląskiej PO. Kto będzie lepszym szefem

Europejskie Forum Przyszłości, Stadion Śląski, 6.10 2021

Rozpoczęło się Europejskie Forum Przyszłości na Stadionie

Um kato

Nowe dowody osobiste. Kogo obowiązują?

Źle parkujący kierowcy to plaga w Katowicach

Akcja „Wyzwanie: parkowanie!”. Statystyki zwalają z nóg!

Word katowice

Strajk WORD Katowice zawieszony. Trwają negocjacje

Niedzielski

Zaminy w obostrzeniach. Restauracje dalej w...