Stopień alarmowy ALFA-CRP w Polsce. Wprowadził go premier. Co to oznacza?

Od 16 do 28 lutego w całej Polsce będzie obowiązywał stopień alarmowy ALFA-CRP. Premier podpisał właśnie stosowne zarządzenie w tej sprawie. Alarm związany jest z zagrożeniem cybernetycznym w całym kraju.

pixabay
Stopień alarmowy ALFA CRP

Alarm ALFA-CRP w całej Polsce. Grozi nam ogólnokrajowy atak hakerski?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że od wtorkowej nocy aż do 28 lutego na terenie całego kraju będzie obowiązywał pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Wprowadził go premier Mateusz Morawiecki. Alarm Alfa jest najniższym z czterech tego typu alarmów. W dalszej kolejności prezes Rady Ministrów może wprowadzić również alarmy:

  • BRAVO,
  • CHARLIE,
  • DELTA.

Ten ostatni jest jednocześnie najwyższym stopniem zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Alarm ALFA-CRP. Dlaczego został wprowadzony?

Dlaczego premier zdecydował się na wprowadzenie alarmu Alfa?

- Jest to najniższy z 4 stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych - czytamy w komunikacie RCB

Wprowadzenie akurat dzisiaj alarmu ALFA ma związek z zaostrzającą się sytuacją geopolityczną oraz ostatnimi ataki cybernetycznymi na ukraińskie strony rządowe i niektóry strony tamtejszych banków. Polskie władze uspokajają jednak, że wprowadzenie zagrożenia cybernetycznego w Polsce ma jedynie charakter prewencyjny.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon