Premiera filmu o życiu Kai Mireckiej-Ploss, kobiety niezwykłej, odbędzie się w kinie Rialto w Katowicach

29 października 2021 r. w kinie Rialto w Katowicach odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska”. To obraz o życiu 97-letniej Kai Mireckiej-Ploss, pisarki, społeczniczki, Ślązaczki, strażniczki pamięci po Janie Karskim.

materiały prasowe
Barbara Grünberg, Kaya Mirecka-Ploss, Sławomir Grünberg

Faktami z życia dziś 97-letniej Kai Mireckiej-Ploss można by obdarzyć kilka życiorysów. Jest Ślązaczką urodzoną w Piekarach Śląskich. pisarką, projektantką mody, działaczką społeczną, wielką polską patriotką w USA. Była też więźniarką obozu dla młodocianych w Dachau.

Film o ciekawym życiu Kai Mireckiej-Ploss

Była blisko związana z Janem Karskim, legendarnym kurierem Polskiego Państwa Podziemnego, wielkim przyjacielem, któremu poświęciła książkę „Jan Karski – człowiek, któremu powiedziałam prawdę”. Opiekowała się nim do końca jego życia. W 2011 r. była jednym z gości honorowych na uroczystości otwarcia interaktywnego gabinetu prof. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, który zainicjowała, przekazując wszystkie pamiątki po Karskim.

Pomogła ponad setce dzieci z Polski zdobyć wykształcenie w USA. Trojgu z nich dała dom, sfinansowała studia w USA i zapewniła odpowiedni start w dorosłość.

Premiera "Ja, Kaya - dziołcha ze Śląska" w Katowicach

Między innymi ta trójka wypowiada się w filmie dokumentalnym poświęconym życiu Kai Mireckiej-Ploss. Śląska premiera „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska" odbędzie się 29 października 2021 r. w katowickim kinoteatrze Rialto (ul. św. Jana 24). To najnowszy film znanego reżysera, producenta i operatora filmów dokumentalnych - Sławomira Grünberga. Zdjęcia do dokumentu powstawały w USA oraz m.in. w Rudzie Śląskiej i Nakle Śląskim.

- Film, który proponuję, to podróż po niezwykłym i jakże bogatym życiu Kai Mireckiej-Ploss, pełnej energii dziś 97-letniej kobiety, pisarki, dyrektorki Domu Kultury Polskiej w Waszyngtonie, wielkiej społeczniczki, ale też buntowniczki, więźniarki w obozie pracy w Dachau oraz emigrantki. Widz będzie miał szansę zobaczenia bohaterki w różnych sytuacjach życiowych i dowie się, kim dziś są: Magdalena zabrana przez Kayę z łódzkiego domu dziecka, Maciej z Jedwabnego czy Kasia, oraz jak jedna osoba była w stanie zmienić ich życie - mówi o filmie reżyser Sławomir Grünberg

Polskim koproducentem filmu jest Instytucja Filmowa Silesia Film.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Gorączka sobotniej nocy

Moda na Kosmos. Targi mody vintage w Kinie Kosmos

Wojciech Kilar

Muzyczny maraton na 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara

Freddie Mercury

Śląska parafialna orkiestra gra covery Queen

Tauron Nowa Muzyka

Program festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2021

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować