Premiera filmu o życiu Kai Mireckiej-Ploss, kobiety niezwykłej, odbędzie się w kinie Rialto w Katowicach

29 października 2021 r. w kinie Rialto w Katowicach odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska”. To obraz o życiu 97-letniej Kai Mireckiej-Ploss, pisarki, społeczniczki, Ślązaczki, strażniczki pamięci po Janie Karskim.

materiały prasowe
Barbara Grünberg, Kaya Mirecka-Ploss, Sławomir Grünberg

Faktami z życia dziś 97-letniej Kai Mireckiej-Ploss można by obdarzyć kilka życiorysów. Jest Ślązaczką urodzoną w Piekarach Śląskich. pisarką, projektantką mody, działaczką społeczną, wielką polską patriotką w USA. Była też więźniarką obozu dla młodocianych w Dachau.

Film o ciekawym życiu Kai Mireckiej-Ploss

Była blisko związana z Janem Karskim, legendarnym kurierem Polskiego Państwa Podziemnego, wielkim przyjacielem, któremu poświęciła książkę „Jan Karski – człowiek, któremu powiedziałam prawdę”. Opiekowała się nim do końca jego życia. W 2011 r. była jednym z gości honorowych na uroczystości otwarcia interaktywnego gabinetu prof. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, który zainicjowała, przekazując wszystkie pamiątki po Karskim.

Pomogła ponad setce dzieci z Polski zdobyć wykształcenie w USA. Trojgu z nich dała dom, sfinansowała studia w USA i zapewniła odpowiedni start w dorosłość.

Premiera "Ja, Kaya - dziołcha ze Śląska" w Katowicach

Między innymi ta trójka wypowiada się w filmie dokumentalnym poświęconym życiu Kai Mireckiej-Ploss. Śląska premiera „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska" odbędzie się 29 października 2021 r. w katowickim kinoteatrze Rialto (ul. św. Jana 24). To najnowszy film znanego reżysera, producenta i operatora filmów dokumentalnych - Sławomira Grünberga. Zdjęcia do dokumentu powstawały w USA oraz m.in. w Rudzie Śląskiej i Nakle Śląskim.

- Film, który proponuję, to podróż po niezwykłym i jakże bogatym życiu Kai Mireckiej-Ploss, pełnej energii dziś 97-letniej kobiety, pisarki, dyrektorki Domu Kultury Polskiej w Waszyngtonie, wielkiej społeczniczki, ale też buntowniczki, więźniarki w obozie pracy w Dachau oraz emigrantki. Widz będzie miał szansę zobaczenia bohaterki w różnych sytuacjach życiowych i dowie się, kim dziś są: Magdalena zabrana przez Kayę z łódzkiego domu dziecka, Maciej z Jedwabnego czy Kasia, oraz jak jedna osoba była w stanie zmienić ich życie - mówi o filmie reżyser Sławomir Grünberg

Polskim koproducentem filmu jest Instytucja Filmowa Silesia Film.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon