„To wielki kawał historii polskiej muzyki”. Przed nami premiera książki o śląskim bluesie

W poniedziałek (27 lutego) w Katowicach odbędzie się premiera książki „Szlakiem Śląskiego Bluesa, czyli schodkami w dół…”. Powstała ona na bazie rozmów z muzykami, animatorami kultury, dziennikarzami, czy zwykłymi fanami muzyki, a wstęp do niej napisał Leszek Winder i Sebastian Riedel.

fot. S. Hajduk
Bluesman nad ul Mariacką Katowice
- Opowiedziane tu wspomnienia to pasjonujące, czasami dramatyczne, przeważnie jednak humorystyczne historie. To też wielki kawał historii polskiej muzyki – tak o zawartości książki „Szlakiem Śląskiego Bluesa, czyli schodkami w dół…” pisze Leszek Winder, muzyk „Krzaku”, „Śląskiej Grupy Bluesowej” i niewątpliwie jeden z najważniejszych przedstawicieli śląskiej sceny muzycznej.

Książka ta powstała na bazie rozmów z muzykami, animatorami kultury, dziennikarzami, czy zwykłymi fanami muzyki, które zarejestrowano przy okazji tworzenia Szlaku Śląskiego Bluesa (powstał on w Katowicach w 2016 r.).

Autorami wydrukowanego w tysiącu egzemplarzy wydawnictwa są

  • Marcin Sitko, autor książek o tematyce muzycznej i kulturowej (m.in. dwóch tomów wspomnień o Ryszardzie Riedlu i oficjalnego albumu dokumentującego historię zespołu Dżem),
  • Wojciech Mirek, twórca idei Szlaku Śląskiego Bluesa.

Słowo wstępne napisali zaś cytowany powyżej Leszek Winder oraz Sebastian Riedel, wokalista i lider grupy „Cree”.

Premiera książki odbędzie się w najbliższy poniedziałek (27 lutego) w pomieszczeniach dawnego klubu „Puls” przy placu Wolności w Katowicach (tak, tym samym, o którym we „Wehikule czasu” śpiewał „Dżem”). Samą książkę będzie można kupić za pośrednictwem strony internetowej Szlaku Śląskiego Bluesa.

Jan "Kyks" Skrzek

Może Cię zainteresować:

Niesamowity przypadek "Kyksa" Skrzeka, który odkrył śląską tajemnicę bluesa. Minęło 8 lat od jego śmierci

Autor: Marcin Zasada

30/01/2023

Gwiazdy Kidawa Blonski urodziny

Może Cię zainteresować:

Dziś urodziny śląskiego reżysera Jana Kidawy-Błońskiego. To on dał nam „Skazanego na bluesa”, „Pamiętnik znaleziony w garbie” czy „Gwiazdy”

Autor: Katarzyna Pachelska

12/02/2024

Sebastian Riedel 3

Może Cię zainteresować:

Co legendarny Rysiek Riedel powiedział, gdy pierwszy raz usłyszał kapelę swojego syna? "Wysłał nas do piwnicy" - opowiada Sebastian Riedel

Autor: Tomasz Stankiewicz

11/03/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon