Premiera nowej NIEMAPY pokazującej dostępność Katowic dla osób z niepełnosprawnościami

Każdy z nas jest inny, ale Katowice są dla wszystkich! To hasło przewodnie nowego ilustrowanego przewodnika – NIEMAPA KATOWICE DLA WSZYSTKICH. NIEMAPA umożliwia zwiedzanie wszystkim – niezależnie od wieku, poglądów czy ograniczeń. Twórcy NIEMAPY podpowiadają, jak odkrywać miasto będąc osobą niewidomą, niesłyszącą czy z niepełnosprawnościami ruchowymi.

W przewodniku znajdziemy gotowe pomysły na spędzenie czasu w Katowicach. Odwiedziny w Muzeum Śląskim, podziwianie starej i nowej architektury katowickiego Rynku, czy aktywny czas w nowo otwartych basenach Brynów i Burowiec, to tylko niektóre z propozycji zawartych w NIEMAPIE.

NIEMAPA Katowic już dostępna

Zapraszamy na spacer po Katowicach, który pomoże uwrażliwić nas na potrzeby innych ludzi. Na NIEMAPIE KATOWICE DLA WSZYSTKICH podpowiadamy, co miasto oferuje osobom z niepełnosprawnościami, powodując jednocześnie, że jest lepsze i ciekawsze dla nas wszystkich – mówi Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt.

Jak dobrze poznać miasto? Można sprawdzić to na przykładzie osiedla Nikiszowiec. Osoba niesłysząca dostrzeże piękno mozaik i wykuszy, a niewidomy może zwiedzać z audioprzewodnikiem lub poznać charakterystyczny układ budynków, podwórek i ulic dzięki makiecie przed kościołem św. Anny. Parki i lasy również są dobre dla każdego. Dla dorosłych, gdy potrzebują wyciszenia, i dzieci, gdy muszą się wybiegać, dla osób w spektrum autyzmu i wrażliwych na bodźce, dla poruszających się na wózkach (w parkowych alejkach i lasach o szerokich ścieżkach), dla niesłyszących i niewidomych. W Katowicach w obcowaniu z lasem pomaga na przykład Fundacja Transgresja, która pokazuje jak uprawiać tak zwane leśne kąpiele.

Prezydent Marcin Krupa kładzie duży nacisk na to, by Katowice były otwarte i dostępne dla wszystkich. Nowe inwestycje są przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami, a remonty i renowacje to okazje do usuwania barier architektonicznych ze starych obiektów. Dostępność oznacza także tworzenie atrakcyjnej oferty spędzania czasu wolnego – bo niepełnosprawność nie może oznaczać wyroku zamknięcia w czterech ścianach własnego mieszkania – mówi Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice. – Między innymi dlatego w 2021 roku Katowice zajęły pierwsze miejsce w kategorii „Urząd otwarty dla niewidomych" regionalnego etapu konkursu Idol 2021 w województwie śląskim, ale też ogólnopolski tytuł Symbolu Odpowiedzialności Społecznej 2021. I choć wiemy, że Katowice z roku na rok stają się coraz bardziej dostępne – to zdajemy sobie także sprawę, jak wiele wyzwań i ciężkiej pracy przed nami w tym obszarze – dodaje sekretarz.

Dostępność miasta to ważny temat

Na nowej NIEMAPIE KATOWICE DLA WSZYSTKICH znajdziemy też zasady savoir vivre, dzięki którym dowiadujemy się jak zachować się w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami.

– Stworzyłyśmy NIEMAPĘ DLA WSZYSTKICH, bo mówienie o niepełnosprawnościach i dostępności miasta to ważne tematy. Nasze oczy patrzą coraz szerzej, dostrzegając różne grupy społeczne, które napotykają na przeszkody w mieście. I tak na przykład wychodząc naprzeciw potrzebom osób niewidomych po raz pierwszy na NIEMAPIE umieściłyśmy kod QR, po zeskanowaniu którego usłyszymy nagrania NIEMAPY wraz z audiodeskrypcją przygotowaną przez Muzeum Śląskie – mówi Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt.

Anna Dąbrowa, ekspertka od dostępności z Muzeum Śląskiego konsultowała NIEMAPĘ na każdym etapie i koordynowała redakcję i nagrania audiodeskrypcji dla osób niewidomych lub niedowidzących.

Ilustrowane przez Maćka Blaźniaka miasto w NIEMAPIE KATOWICE DLA WSZYSTKICH spaja sieć ciągnących się ścieżek dotykowych na chodnikach. – Są to linie prowadzące i punkty uwagi, które pomagają orientować się osobom niewidomym. Projektując staraliśmy się zadbać o wysoki kontrast tekstów i ilustracji, odpowiednią wielkość liter i interlinii oraz bezszeryfowy krój pisma, by wydawnictwo było dla wszystkich czytelne i łatwe w odbiorze – mówi Joanna Guszta ze studia graficznego Ładne Halo.

Papierową wersję można odebrać za darmo

W ramach projektu powstał też spot prezentujący Katowice oczami osób z różnorodnymi niepełnosprawnościami. Wojciech Dulski z fundacji Ważni Ludzie opowiada o katowickim Rynku, Katarzyna Szymura miga z Muzeum Śląskiego, a Magdalena Kostka - z sekcji podnoszenia ciężarów Fundacji START - opowiada o swoich sukcesach sportowych.

Papierową wersję NIEMAPY KATOWICE DLA WSZYSTKICH można za darmo odebrać w Centrum Informacji Turystycznej, Muzeum Śląskim, w Ważnym Miejscu oraz innych miejscach współpracujących z osobami z niepełnosprawnościami. Wersja on-line do pobrania na stronie: https://niemapa.pl/niemapy/katowice-dla-wszystkich/

NIEMAPA to seria nietypowych przewodników. Za pomocą zabawnych ilustracji i gotowych propozycji wycieczek przedstawiamy ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę. Serię realizuje kolektyw Mamy Projekt, wspierający marki w realizowaniu działań, które robią różnicę. Ilustracje wykonało studio Ładne Halo. NIEMAPA KATOWICE DLA WSZYSTKICH powstała na zlecenie Urzędu Miasta Katowice, przy współpracy Muzeum Śląskiego i organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej na zlecenie miasta Katowice wydane zostały: NIEMAPA Katowic (2019 r.) oraz NIEMAPA dla Seniorów (2021 r.). Wszystkie NIEMAPY można pobrać na www.niemapa.pl

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon