Prezydenci śląskich i zagłębiowskich miast, m.in. Katowic, zjednoczyli się. Powołali stowarzyszenie. Szykują się na wybory do Sejmiku

Prezydenci kilku śląskich i zagłębiowskich miast, m.in. Katowic, Tychów, Gliwic, założyli stowarzyszenie. Chcą wspólnie dbać o interesy samorządów.

arc
Prezydenci Sosnowca i Katowic

Prezydenci kilku śląskich miast założyli stowarzyszenie. Wśród nich są m.in. Adam Neumann z Gliwic, Marcin Krupa z Katowic czy Andrzej Dziuba z Tychów, który pokieruje organizacją. Do tego ruchu namówił ich wieloletni prezydent Gliwic a obecnie senator Zygmunt Frankiewicz.

– Zakładamy Stowarzyszenie, które będzie działało na rzecz naszych gmin, a przede wszystkim z myślą o mieszkańcach. Chcemy wspólnie bez względów na barwy polityczne dbać o dobro samorządów i przeciwstawiać się wszelkim działaniom, które naszym zdaniem niszczą samorząd - mówi prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Prezydent Tychów nie ukrywa, że ambicją samorządowców jest wystawienie za dwa lata listy kandydatów ze sprawdzonymi nazwiskami w wyborach do sejmiku województwa śląskiego.

Wśród założycieli Stowarzyszenia są też prezydenci:

  • Bielska-Białej,
  • Sosnowca,
  • Rybnika,
  • Bytomia,
  • Częstochowy

Czy podobne ambicje mają przedstawiciele powołanego niecałe dwa miesiące wcześniej Instytutu Rozwoju Regionalnego Silesia?

– Instytut będzie miejscem zrzeszającym ludzi, którzy chcą zawalczyć o Śląsk. – mówi Alina Nowak, wiceprezes IRRS i była sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Organizacja będzie się skupiała na tym, w jaki sposób rozwinąć ten region i w jaki sposób wykorzystać środki europejskie, które Polska dostanie. – dodaje Tomasz Olszewski. – Mamy przed sobą bardzo dużo wyzwań i zadań, które zmienią obraz naszego regionu. Naszym celem jest stworzenia ekologicznego województwa z prężnie rozwijającym się, innowacyjnym biznesem, otwartym na przedsiębiorców, turystów oraz nowych mieszkańców – podkreśla Olszewski.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

„Od kilkunastu tygodni z niepokojem obserwujemy sytuację na granicy polsko-białoruskiej, gdzie dochodzi do dramatycznych sytuacji” czytamy w oświadczeniu miasta

Kryzys na granicy. Katowice będą przyjmować uchodźców?

Marcin Kozik

Marcin Kozik uzupełni Sejmik Województwa Śląskiego?

Maciej Kopiec zawiadomił prokuraturę ws. Łukasza Mejzy

Poseł Kopiec zawiadamia prokuraturę ws. wiceministra Mejzy

Pochód. Gliwice

Protest w rocznicę wyroku antyaborcyjnego odbędzie się 22.10

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki na Europejskim Forum Przyszłości

Źle parkujący kierowcy to plaga w Katowicach

Akcja „Wyzwanie: parkowanie!”. Statystyki zwalają z nóg!

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden