Prezydenci śląskich i zagłębiowskich miast, m.in. Katowic, zjednoczyli się. Powołali stowarzyszenie. Szykują się na wybory do Sejmiku

Prezydenci kilku śląskich i zagłębiowskich miast, m.in. Katowic, Tychów, Gliwic, założyli stowarzyszenie. Chcą wspólnie dbać o interesy samorządów.

arc
Prezydenci Sosnowca i Katowic

Prezydenci kilku śląskich miast założyli stowarzyszenie. Wśród nich są m.in. Adam Neumann z Gliwic, Marcin Krupa z Katowic czy Andrzej Dziuba z Tychów, który pokieruje organizacją. Do tego ruchu namówił ich wieloletni prezydent Gliwic a obecnie senator Zygmunt Frankiewicz.

– Zakładamy Stowarzyszenie, które będzie działało na rzecz naszych gmin, a przede wszystkim z myślą o mieszkańcach. Chcemy wspólnie bez względów na barwy polityczne dbać o dobro samorządów i przeciwstawiać się wszelkim działaniom, które naszym zdaniem niszczą samorząd - mówi prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Prezydent Tychów nie ukrywa, że ambicją samorządowców jest wystawienie za dwa lata listy kandydatów ze sprawdzonymi nazwiskami w wyborach do sejmiku województwa śląskiego.

Wśród założycieli Stowarzyszenia są też prezydenci:

  • Bielska-Białej,
  • Sosnowca,
  • Rybnika,
  • Bytomia,
  • Częstochowy

Czy podobne ambicje mają przedstawiciele powołanego niecałe dwa miesiące wcześniej Instytutu Rozwoju Regionalnego Silesia?

– Instytut będzie miejscem zrzeszającym ludzi, którzy chcą zawalczyć o Śląsk. – mówi Alina Nowak, wiceprezes IRRS i była sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Organizacja będzie się skupiała na tym, w jaki sposób rozwinąć ten region i w jaki sposób wykorzystać środki europejskie, które Polska dostanie. – dodaje Tomasz Olszewski. – Mamy przed sobą bardzo dużo wyzwań i zadań, które zmienią obraz naszego regionu. Naszym celem jest stworzenia ekologicznego województwa z prężnie rozwijającym się, innowacyjnym biznesem, otwartym na przedsiębiorców, turystów oraz nowych mieszkańców – podkreśla Olszewski.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

„Od kilkunastu tygodni z niepokojem obserwujemy sytuację na granicy polsko-białoruskiej, gdzie dochodzi do dramatycznych sytuacji” czytamy w oświadczeniu miasta

Kryzys na granicy. Katowice będą przyjmować uchodźców?

Małgorzata Myśliwiec

Prof. M. Myśliwiec: Polskę może czekać wariant hiszpański

Plac wolnosci katowice cokol

Plac Wolności w Katowicach jak Trafalgar Square?

Marcin Krupa

Marcin Krupa chce wygonić samochody z pl. Sejmu Śląskiego

Na świecie wydobywa się blisko 6 mld ton węgla rocznie - mówi Bogusław Ziętek

Co z umową społeczną dla górnictwa? Ziętek: To kpiny

Bogusław Ziętek, szef związku zawodowego Sierpień 80

Ziętek w Radiu Piekary: Koniec górnictwa w Polsce wcześniej

Kopalnia Start upów Katowice 2021

Finał "Kopalni Start-upów" już jutro!