Prezydent Andrzej Duda zawitał do Katowic. Wziął udział w obchodach 100. rocznicy III Powstania Śląskiego

Dzisiaj, w niedzielę 4 lipca 2021 r., do Katowic przyjechał prezydent Andrzej Duda. Wziął udział w uroczystościach związanych z Powstaniami Śląskimi.

Uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę zakończenia III Powstania Śląskiego odbyła się w Katowicach, pod pomnikiem Powstańców Śląskich.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Katowicach

Wziął w niej udział prezydent RP Andrzej Duda. W Katowicach powitali go m.in. marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Katowic, Marcin Krupa.

- Zwycięstwo III Powstania Śląskiego przerodziło się w mocną Górnym Śląskiem Rzeczpospolitą. Mieszkający tutaj ludzie, Ślązacy, tak bardzo chcieli być częścią Polski, tak bardzo czuli się Polakami, że byli gotowi chwycić za broń, żeby ich ziemia częścią Polski się stała - mówi prezydent, stojąc przed pomnikiem Powstańców Śląskich.

Pod pomnikiem złożono również wieniec od Narodu. Andrzej Duda wręczył też pamiątkowe tablic na ręce przedstawicieli władz samorządowych – gospodarzy miejsc pamięci Powstań Śląskich z terenu Województwa Śląskiego i Opolskiego.

Order Orła Białego dla Alfonsa Zgrzebnioka

Z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego prezydent przyznał pośmiertnie Order Orła Białego - najwyższe polskie odznaczenie - Alfonsowi Zgrzebniokowi (1891-1937). Był to śląski działacz polityczny, komendant Powstań Śląskich, jeden z założycieli Związku Powstańców Śląskich. Dziś Andrzej Duda przekazał odznaczenie krewnej Dowódcy.

- Wielu z powstańców swoje zwycięstwo mogło nazywać pełnym zwycięstwem, bo ich domy znalazły się w Rzeczpospolitej. Niestety wielu nie, tak jak ci ze Śląska Opolskiego, których ojcowizna pozostała poza granicami Rzeczypospolitej. Należał do nich bohater naszego spotkania - Alfons Zgrzebniok, którego rodzinna Opolszczyzna pozostałą poza granicami Rzeczypospolitej, ale który mógł z satysfakcją patrzeć na to, że jego trud zaangażowania we wszystkie III Powstania Śląskie, w tym odpowiedzialność wojskową za dwa powstania, przerodziła się w wolną, niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą mocną Górnym Śląskiem, gospodarczo i społecznie - dodał prezydent Andrzej Duda

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon