Projekt nowego domu kultury na osiedlu Witosa jest już gotowy. Powstanie także park (ZDJĘCIA)

Miejski Dom Kultury na osiedlu Witosa w Katowicach ma powstać u zbiegu ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego. Wizualizacje robią wrażenie (ZDJĘCIA).

Mieszkańcy katowickiego osiedla już od kilku lat głośno dopominali się o budowę ośrodka kultury w swojej dzielnicy. Siedziba MDK nie powstała, więc szukano środków zastępczych. Takim okazał się projekt „LOOK – dom kultury na Witosa”, zgłaszany regularnie od 2018 roku do Budżetu Obywatelskiego.

Letni Osiedlowy Ośrodek Kultury na Witosa to kompleksowy projekt zapewniający całoroczną, ogólnodostępną ofertę kulturalną w naszej dzielnicy: dla młodszych i starszych, dla rodzin, dla pasjonatów kultury wysokiej i miłośników rozrywki. Nie chodzi o kosztochłonne koncerty z wielkimi gwiazdami estrady, ale o bogaty repertuar działań integrujących, kulturotwórczych i społecznych - potańcówek, pokazów kina plenerowego, warsztatów, zajęć z artystami, spotkań z teatrem, muzyka i sztukami wszelakimi. Mieszka nas tu ponad 12 tysięcy katowiczan i mimo braku domu kultury mamy prawo do dostępu do kultury i rozrywki w miejscu, w którym mieszkamy – argumentował Krzysztof Kraus, wnioskodawca projektu.

Projekt domu kultury na os. Witosa w Katowicach

Wydarzenia zrealizowane w ramach LOOK-u (m. in. Osiedlowa Akademia Przedszkolaka, Bractwo Aktywnych Seniorów) cieszyły się ogromną popularnością. Mieszkańcy mogą w końcu doczekać się placówki z prawdziwego zdarzenia. Wstępny projekt wykonany przez spółkę BLANK ARCHITEKCI zawiera budowę:

  • sali wielofunkcyjnej, wytłumiona akustycznie na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc siedzących wraz z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną
  • holu, w którym będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania
  • sali baletowej z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami, sanitariatami z prysznicami
  • sali taneczno-ruchowej
  • dwóch sali zajęciowych – np. do nauki gry na instrumentach
  • sali do organizacji spotkań
  • pracowni plastycznej z pomieszczeniem magazynowym
  • pracowni ceramicznej z piecem do wypalania ceramiki
  • pokoju dla matki z dzieckiem

Przetarg w 2022 roku

Ogłoszenie przetargu na roboty w pierwszym etapie jest planowane w I kwartale 2022 r., a wykonawca będzie miał 15 miesięcy na ich zakończenie. Dookoła nowej siedziby MDK powstaną tereny, na których będzie można organizować imprezy plenerowe. Do dyspozycji będzie scena, odpowiednie nagłośnienie, oświetlenie, namioty z ławami i krzesłami. Ekran dmuchany umożliwi dodatkowo urządzenie kina pod gołym niebem.

Dzięki budowie miejskiego domu kultury zwiększy się oferta kulturalna i rekreacyjna w tej części Katowic. Zależy nam na tym, by osoby w każdym wieku mogły realizować swoje pasje, a także spotykać się i integrować podczas różnych wydarzeń. Jakość życia w mieście odgrywa bardzo dużą rolę w życiu mieszkańców i często jest kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zamieszkaniu w danym mieście i jego konkretnej dzielnicy. Dlatego w tej sprawie rozmawialiśmy z mieszkańcami, by to oni powiedzieli, jakie mają oczekiwania wobec domu kultury i parku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Siedziba domu kultury na osiedlu Witosa zostanie wkomponowana w park miejski. W planach jest utworzenie ogrodów społecznych, ścieżek pieszo-rowerowych, ścieżek edukacyjnych o charakterze przyrodniczo-historycznym oraz montaż urządzeń fitness. Budowa parku rozpocznie się w drugim etapie inwestycji – tuż po tym jak powstanie budynek.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon