Protest pod archikatedra 16

Protesty nabierają na sile. Z dnia na dzień coraz więcej ludzi pod katedrą

Bitwa o katedrę trwa. Ten weekend był gorący. Od piątku do niedzieli tłumy protestowały pod Archikatedrą Chrystusa Króla, wyrażając swój sprzeciw wobec zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Sobota: Kopiec zatrzymany, Rosa i Kohut poturbowani

Piątkowy protest odbył się bez żadnych incydentów. Sobota i niedziela nie były już takie spokojnie. 24 października podczas manifestacji mundurowi zatrzymali posła Macieja Kopca. Mężczyzna został rzucony na chodnik, a następnie skuty kajdankami. Zajście udało nam się zarejestrować na początku naszej transmisji na żywo:

Chwilę po skuciu posła, posłanka Monika Rosa i europoseł Łukasz Kohut zostali poturbowani przez policję. Więcej informacji o tym jak wyglądała sobotnia manifestacja można znaleźć w naszym artykule.

Niedziela: Narodowcy podburzali tłum

W niedzielę późnym wieczorem znowu zebrały się przed Archikatedrą Chrystusa Króla. Tym razem jednak grupka członków Młodzieży Wszechpolskiej z banerem antyaborcyjnym stanęła na schodach przed głównym wejściem do świątyni, gdzie była zabezpieczana przez kordon Policji.

Wywołało to wzburzenie wśród manifestujących. Z minuty na minutę atmosfera robiła się coraz bardziej nerwowa. Co pewien czas zdarzały się próby przedarcia się przez kordon Policji, aby zerwać baner trzymany przez narodowców. Oprócz tego kilka razy rzucono w ich kierunku różnymi przedmiotami. Funkcjonariusze użyli gazu oraz pałek i zepchnęli protestujących bardziej w głąb placu przed katedrą.

Kiedy przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej zaczęli odmawiać różaniec tłum zaczął oddalać się od katedry i ruszył ulicami Katowic w kierunku Spodka. Wielotysięczna kolumna ludzi rozdzieliła się w rejonie Rynku i ponownie złączyła się na skrzyżowaniu ul. Chorzowskiej i Sokolskiej, skąd skierowała się znów do archikatedry.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Prawie codziennie w godzinach wieczornych tłumy okupują Archidiecezję Katowicką wyrażając sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, że 22 października trybunał orzekł, że aborcja z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją.

Dziś protestujący zablokują ulice samochodami

Protesty w Katowicach odbywają się codziennie od czwartku, gdy Trybunał Konstytucyjny wydał kontrowersyjne orzeczenie. Dziś manifestanci nie tylko zbiorą się przed archikatedrą, ale też planują dokonać samochodowej blokady miasta. O godzinie 16:00 z okolic Spodka ma wyjechać kolumna samochodów oklejonych transparentami i czerwono-czarnymi wstążkami, która ma przejechać ulicami miasta. Podobna akcja odbyła się wczoraj w Bytomiu. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu kierowców.

fot. E. Zielińska

Protest pod archikatedra 16

czytaj dyskusję

zobacz również:Polecamy: