Protesty przeciwko Lex TVN. Demonstracja m.in. na rynku w Katowicach

W całym kraju zapowiedziano na niedzielę, 19 grudnia 2021 r., protesty przeciwko Lex TVN. Jedna z demonstracji odbędzie się na rynku w Katowicach.

fot. KOD - Śląskie
Protest lex tvn

W piątek, 17 grudnia, sejmowa większość odrzuciła weto Senatu i przyjęła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. Lex TVN. Nowe przepisy zakładają, że podmiot spoza Europy nie będzie mógł otrzymać w Polsce koncesji na nadawanie i są skierowane przeciw Grupie TVN, której właścicielem jest amerykański nadawca Discovery.

Na początku września Senat odrzucił tę nowelizację i projekt trafił do sejmowej zamrażarki. Niespodziewanie został z niej wyciągnięty w piątek. Posłowie opozycji podkreślali, że o zwołaniu posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków przekazu zostali poinformowani kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem, co ma być złamaniem regulaminu Sejmu. Za przyjęciem Lex TVN głosowało 225 posłów PiS, trzech posłów Kukiz'15 i jeden poseł niezrzeszony - Łukasz Mejza. Wstrzymało się 10 posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony. Pozostali byli przeciw.

Protesty i apel do prezydenta o zawetowanie Lex TVN

Nowelizacja ustawy trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Może on ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Na niedzielę, 19 grudnia 2021 r., w całym kraju zaplanowano demonstracje pod hasłem „Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”, na których protestujący będą się domagać od prezydenta zawetowania Lex TVN. W Katowicach demonstracja ma się rozpocząć o godz. 19.00 na rynku. W województwie śląskim podobne protesty mają się odbyć w Bielsku-Białej, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Żorach, Żywcu oraz Tychach, gdzie przed Pomnikiem Niepodległości protest rozpocznie się już o 17.30.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Protest przeciwko "lex TV" na Rynku w Katowicach, 19 grudnia 2021

Katowice: protest przeciw „lex TVN”. Tłum na Rynku

Demonstracja Solidarności w Luksemburgu, 22.10 2021

Demonstracja "Solidarności" w Luksemburgu przed TSUE

Agnieszka Bożek jako prezes Parku Śląskiego

Prezes Parku Śląskiego, Agnieszka Bożek, złożyła rezygnację

Ukasz Kohut

Apel w sprawie języka śląskiego

Borys budka w Jasnej Górze

Borys Budka i Klaudia Jachira będą na Śląsku. Sprawdź, gdzie

"Karetka bez ratownika to tylko samochód"

Protest ratowników medycznych w Katowicach

Żarówki Retrofit LED nie są dopuszczone do ruchu także w Polsce

Żarówki Retrofit LED jeszcze nielegalne. Może się to zmienić