Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany. Zobacz co nowego w przepisach

Zbliża się koniec terminu przeglądu technicznego? Nadchodzą zmiany w okresowych badaniach technicznych pojazdu. Ich wejście w życie pozostaje jedynie kwestią czasu, dlatego warto się z nimi zapoznać.

Przegląd samochodu zmiany 2021

Teść ustawy, która została zaproponowana w ubiegłym roku, przysparza wiele wątpliwości. Uwagi mają zarówno kierowcy jak i diagności. Zostały już przeprowadzone konsultacje publiczne, , a po uwagach Polskiej Izby Kontroli Pojazdów ustawa jest obecnie opiniowania przez Ministerstwo Infrastruktury.

Przegląd samochodu. Zmiany

Zdjęcia samochodu i licznika

Jedną ze zmian, które nas czekają przy przeglądzie okresowym jest dokumentacja fotograficzna zarówno pojazdu jak i jego licznika. Zdjęcia będą przechowywane w bazie przez 5 lat jako dowód, że pojazd rzeczywiście fizycznie był na stacji kontroli. Ta praktyka ma wyeliminować nielegalne podbijanie pieczątki oraz pozwolić na ustalenie faktycznego stanu licznika w dniu jego kontroli, w razie ewentualnej pomyłki.

Przegląd samochodu techniczny - Fotografowanie usterek

Diagnosta będzie mógł także sfotografować usterki w naszym samochodzie. W przypadku podważenia negatywnego wyniku badania technicznego, do którego właściciel pojazdu będzie miał prawo, zdjęcia te zostaną wykorzystane do uwierzytelnienia decyzji. Negatywnych wyników badania technicznego może być niestety więcej, bo zmieniają się także reguły, dotyczące nierzetelnych kontroli. W przypadku zaliczenia przez diagnostę badania technicznego auta, którego nie powinien dopuścić do ruchu lub nie użycia odpowiedniego sprzętu pomiarowego – Transportowy Dozór Techniczny może cofnąć jego uprawnienia.

Badanie techniczne samochodu - Koniec z małym przymrużeniem oka

Według specjalistów Flotis może to ugodzić szczególnie we właścicieli dużych flot samochodowych, którzy nie zawsze mają wiedzę na temat stanu technicznego swoich aut: - Z naszego doświadczenia wynika, że wielu właścicieli, czy pracowników zarządzających flotą nie posiada aktualnej wiedzy na temat stanu technicznego wszystkich pojazdów. Szczególnie w dużych flotach, gdzie auta rotują między pracownikami, można często spotkać niedopatrzenia, jak, chociażby przepalona żarówka, które mogą zaprzepaścić szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku badania technicznego. - dodaje Jakub Wesołowski. Biorąc przy tym pod uwagę kary za przekroczenie miesiąca od terminu badania technicznego – nowe przepisy mogą stać się bardziej kłopotliwe właśnie dla flot.

Przegląd samochodu po terminie

Ci, którzy z reguły nie dotrzymują terminów, dla dobra swoich portfelów muszą mieć się na baczności. Spóźniony przegląd techniczny może bardzo "oskubać" naszą kieszeń. Jeśli przeglądu dokonamy po 30 dniach od upływu ważności ostatniego badania – stawka za usługę wzrośnie dwukrotnie. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli zrobimy je we wcześniejszym terminie (nie wcześniej, niż 30 dni przed upływem ostatniego badania), to kolejne badanie będzie ważne 1 rok plus liczba dni, o które je przyspieszyliśmy (maksymalnie 30).

30-letnie samochody to już zabytki

Następna zmianą będzie prawo do rejestracji pojazdu jako zabytek. Do tej pory można było zarejestrować swój samochód, który był wyprodukowany nie mniej niż 25 lat przed czasem wykonywanego badania technicznego. Wiek auta ma wydłużyć się o 5 lat, czyli będziemy mogli rejestrować w ten sposób samochody wyprodukowane minimum przed 30. laty.

Nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2022 roku. Pamiętajmy, że badanie techniczne samochodu jest bardzo ważne i pozwala zachować wszystkim bezpieczeństwo na drodze.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon