ZUS przejmuje wypłatę świadczeń 500 plus. Urzędnicy miejscy stracą pracę?

ZUS
1 platnik 37032929 Easy Resize com

Od 1 stycznia 2022 roku obsługę rządowego programu "Rodzina 500+" przejmuje ZUS. Do tej pory pieczę nad świadczeniami sprawowały gminy. Co ulegnie zmianie?

Od początku 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął obsługę rządowego programu 500+. 

Zasady przyznawania 500+ od 1 stycznia 2022 roku: 500 plus po nowemu. To się zmienia od 1 stycznia 2022 roku. Poradnik - jak dostać świadczenie 500+

W związku z czym pracę straci ponad 12 tysięcy osób, które zostały zatrudnione w polskich urzędach, na potrzeby szybkiej i sprawnej obsługi programu. Do końca maja 2022 roku obniżona zostanie budżetowa dotacja do 0,33 proc. kwoty przewidzianej na wypłatę świadczeń, dlatego też urzędom trudno będzie pokryć koszty zatrudnienia. W obliczu tej trudnej sytuacji samorządy starają się zapewnić urzędnikom miejsca pracy na innym stanowisku zgodnie z ich kwalifikacjami zawodowymi. 

Do tej pory w katowickim MOPS-ie do obsługi 500+ zostało zaangażowanych 20 osób. Zgodnie z art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych, placówka ma obowiązek, w miarę możliwości, zapewnić pracownikom wakat w MOPS-ie lub innej jednostce miejskiej. Jednak konkretne liczby, dotyczące zwolnień, nie są jeszcze znane. 

- Informujemy, że od 1 stycznia 2022 roku wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500 plus należy składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bieżące świadczenia wychowawcze przyznane do 31 maja 2022 r., będą nadal wypłacane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. - czytamy w komunikacie katowickiego MOPS-u. 

Jak mówi Bogumiła Jastrzębska, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, od 1 stycznia 2022 roku osoby, które złożą papierowy wniosek, nie zostaną obsłużone w placówce.

- Każdy wniosek musimy przyjąć, jednak od 1 stycznia nie realizujemy ustawy, wobec tego są one przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - wyjaśnia Bogumiła Jastrzębska z Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych.

  Subskrybuj 24kato.pl

  google news icon

  czytaj więcej:

  Osoba z niepełnosprawnością

  Renta socjalna. Od 2022 r. można więcej dorobić

  Agata Jagodzińska, przewodnicząca MZZ Związkowa Alternatywa

  Pracownicy urzędów skarbowych mają dość Polskiego Ładu

  Nauczyciel (zdjęcie ilustracyjne)

  Ministerstwo Finansów przekonuje, że nauczyciele zyskają

  Policja

  Rozpoczął się nabór do śląskiej policji. Ile można zarobić?

  ŚCP

  Fundusze to ludzie, nie tylko pieniądze

  Kolejka przed NBP w Katowicach po banknot z Lechem Kaczyńskim

  Gigantyczna kolejka po banknot z Lechem Kaczyńskim

  Dworczyk

  Pieniądze i nagrody za zaszczepienie się na COVID