ZUS przejmuje wypłatę świadczeń 500 plus. Urzędnicy miejscy stracą pracę?

Od 1 stycznia 2022 roku obsługę rządowego programu "Rodzina 500+" przejmuje ZUS. Do tej pory pieczę nad świadczeniami sprawowały gminy. Co ulegnie zmianie?

ZUS
1 platnik 37032929 Easy Resize com

Od początku 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął obsługę rządowego programu 500+.

Zasady przyznawania 500+ od 1 stycznia 2022 roku: 500 plus po nowemu. To się zmienia od 1 stycznia 2022 roku. Poradnik - jak dostać świadczenie 500+

W związku z czym pracę straci ponad 12 tysięcy osób, które zostały zatrudnione w polskich urzędach, na potrzeby szybkiej i sprawnej obsługi programu. Do końca maja 2022 roku obniżona zostanie budżetowa dotacja do 0,33 proc. kwoty przewidzianej na wypłatę świadczeń, dlatego też urzędom trudno będzie pokryć koszty zatrudnienia. W obliczu tej trudnej sytuacji samorządy starają się zapewnić urzędnikom miejsca pracy na innym stanowisku zgodnie z ich kwalifikacjami zawodowymi.

Do tej pory w katowickim MOPS-ie do obsługi 500+ zostało zaangażowanych 20 osób. Zgodnie z art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych, placówka ma obowiązek, w miarę możliwości, zapewnić pracownikom wakat w MOPS-ie lub innej jednostce miejskiej. Jednak konkretne liczby, dotyczące zwolnień, nie są jeszcze znane.

- Informujemy, że od 1 stycznia 2022 roku wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500 plus należy składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bieżące świadczenia wychowawcze przyznane do 31 maja 2022 r., będą nadal wypłacane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. - czytamy w komunikacie katowickiego MOPS-u.

Jak mówi Bogumiła Jastrzębska, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, od 1 stycznia 2022 roku osoby, które złożą papierowy wniosek, nie zostaną obsłużone w placówce.

- Każdy wniosek musimy przyjąć, jednak od 1 stycznia nie realizujemy ustawy, wobec tego są one przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - wyjaśnia Bogumiła Jastrzębska z Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon