Przepychanki między urzędem miasta Katowice a wojewodą. Poszło o tzw. pieniądze na Ukraińców

Urząd Miasta Katowice informuje, że katowicki MOPS musiał wstrzymać wypłatę pieniędzy dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy, bo wojewoda nie przelał pieniędzy. Tymczasem rzeczniczka wojewody zaprzecza.

Pixabay
Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)

Pieniądze dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy, czyli 40 zł na dzień na osobę, przysługują do 120 dni. A właściwie przysługiwały, bo ten program rządowy już się skończył. Ponieważ wypłaty za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy wypłacane są z dołu, Polacy goszczący Ukraińców muszą składać do instytucji gminnych wnioski o wypłatę takiego świadczenia. Wg ustawy gminy mają 30 dni na wypłatę świadczenia od dnia od złożenia wniosku.

Urząd Miasta Katowice: są opóźnienia w przekazywaniu pieniędzy przez Śląski Urząd Wojewódzki

W Katowicach to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje wypłatę świadczenia pieniężnego za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Jak informuje Ewa Lipka, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice, wypłata świadczeń dla katowiczan następuje z opóźnieniem pomimo, iż wnioski są rozpatrywane w ustawowo określonym terminie. Dlaczego?

- Są opóźnienia w przekazywaniu przez Śląski Urząd Wojewódzki środków na wypłatę tych świadczeń - wyjaśnia Lipka.

Obecnie w Katowicach, osoby które przyjęły obywateli Ukrainy, złożyły 5 079 wniosków o przyznanie niniejszego świadczenia, z czego 4 520 wniosków zostało rozpatrzonych, natomiast świadczenie z 3 871 wniosków zostało wypłacone. Obecnie wypłacono świadczenia za prawidłowo złożone wnioski do dnia 24 czerwca 2022 roku.

- Dalsze wypłaty ruszą po przekazaniu kolejnych transzy z Śląskiego Urzędu Wojewódzkiej. W przypadku Katowic zgłoszone zapotrzebowanie na podstawie 450 złożonych wniosków to ponad 2 mln zł - dodaje Ewa Lipka.

Kontra rzeczniczki wojewody śląskiego

Tymczasem rzeczniczka wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska, odnosząc się do komunikatu prasowego miasta Katowice dotyczącego opóźnień w przekazywaniu środków w ramach art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, pisze, że ze zdumieniem przyjmuje tłumaczenia miasta.

- Wszystkie wnioski złożone przez katowicki samorząd w miesiącach od momentu obowiązywania wspomnianej ustawy do dnia 31 sierpnia br., zostały wypłacone. Jednocześnie informujemy, że obecnie procedujemy wnioski złożone przez miasto Katowice we wrześniu. Opiewają one łącznie na sumę 2 mln zł i zostaną wypłacone w najbliższych dniach - obiecuje Kucharzewska.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon