Przybywa Ślązaków w Czechach. Mamy dane z czeskiego spisu ludności

Wzrosła liczba obywateli Republiki Czeskiej, którzy zadeklarowali narodowość śląską podczas zeszłorocznego spisu ludności. Ślązaków w Czechach jest w sumie 30 417. Blisko 12,5 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską jako jedyną.

Pixabay
Przybywa Ślązaków w Czechach. Dane czeskiego spisu ludności

Czeska Republika stała wielonarodowościowym państwem, tak wynika z danych, które opublikował czeski Urząd Statystyczny. Tylko 57 % mieszkańców zadeklarowało się jako korzenni Czesi, co stanowi o przekształceniu się kraju w zwany potocznie "multikulti". Z danych statystycznych jednoznacznie wynika, że od 1991 roku ubywa Czechów, dla porównania od 2011 roku ich liczba spadła o 700 tys.

Polacy poza podium mniejszości narodowych

W spisie oprócz rodowitym Czechami na podium uplasowali się: Słowacy - ponad 96 tys., Ukraińcy - ponad 78 tys., Wietnamczycy - ponad 31 tys. oraz Polacy ponad 26 tys. Oczywiście oprócz tych danych trzeba uwzględnić także osoby, które zadeklarowało swoją narodowość jako śląską, czyli nieco ponad 12 tys. Najwięcej Ślązaków odnotowano w woj. morawsko-śląskim - 18 378, co stanowi 69 proc. ogólnej liczby. Ponadto 9 814 wpisało w formularzu podwójną narodowość - polską i czeską. Za Polską znaleźli się: Rosjanie, Romowie oraz Niemcy.

Ciekawym faktem statystycznym jest, że w porównaniu do roku 2011 spadła liczba Polaków zamieszkałych w Czechach - z 39 tys. do 26 tys. ale zwiększyła się liczba osób deklarujących swoją narodowość jako śląską. Zatem porównując dane od 2001 roku następuje trend rosnący.

Również takie narodowości, od 2011 roku jak: słowacka, niemiecka i romska odnotowały spadek liczebności. Natomiast wzrosła liczba Rosjan, Wietnamczyków i Ukraińców. Największy spadek odnotowano w liczbie Słowaków - z ponad 147 tys. do 96 tys., a największy wzrost nastąpił w liczbie Ukraińców - z 53 tys. do 78 tys.

Z danych, która opublikowała strona czso.cz wynika, że wzrosła także liczba osób, która zadeklarowała swoją narodowość jako nieokreśloną, w 2021 roku było to aż 31,6 proc. a w 2011 - 25,3 proc.

Więcej informacji odnośnie spisu ludności w Czechach znajdziecie na stronie urzędu statystycznego.

Tożsamość pogranicza - polska i czeska

Aż 9 814 osób wpisało swoją narodowość jako podwójną - polską i czeską. W sumie łącznie z podwójną narodowością, Ślązakami i Polakami to 37 910 osób. Z czego może wynikać podwójna tożsamość?

- Są osoby, które mają podwójną tożsamość. Mogą być to także Ślązacy, którzy nie do końca potrafią zdiagnozować swojej przynależności, dlatego określają ją jako podwójną. Przyczynami takiej identyfikacji mogą być także rodzice pochodzący z dwóch krajów. Podobne przykłady są u nas w województwie, są Ślązacy którzy jako swoją drugą narodowość podają niemiecką albo polską. Taki urok pogranicza. - wyjaśnia Łukasz Kohut, politolog i poseł do Parlamentu Europejskiego.

Zapytaliśmy także posła o wzrost liczby Ślązaków i spadek liczby Polaków w danych statystycznym. Kohut tłumaczy, że może to wynikać z obudzenia się tożsamości śląskiej.

- Ludzie w naszej szerokości geograficznej zaczynają rozumieć swoją tożsamość narodową - śląską. Coraz częściej czytają o naszej regionalnej historii, dochodzą tym samym do konkretnych wniosków - wyjaśnia.

Poseł dodaje, że odbyły się akcje, m.in. w Chałupkach, które zachęcały do zadeklarowania swojej narodowości śląskiej. Nie miały one na celu przymusu, tylko uświadomienie o opcji wyboru mieszkańcom Moraw i Śląska. Kohut wspomina o tym, że cały czas aktywnie działa w kierunku uznania śląskości jako prawną narodowościowość. Dlatego 22 stycznia w Strasburgu poseł będzie prowadził intergrupę odnośnie Śląska w Europie, mniejszości oraz języka.

Poza racjonalne czynniki nie odgrywają roli

Zdaniem Małgorzaty Myśliwiec życie w państwie świeckim, a tym samym aktualne wyniki spisu ludności przekładają się na postrzeganie własnej tożsamości.

- W bardzo dużej mierze Czesi patrzą na siebie jako obywateli państwa i to jest ich główna więź, która ich z państwem łączy. Dlatego mają całkiem inne podejście niż w przypadku Polski - wyjaśnia dr hab. Małgorzata Myśliwiec, politolog.

Zapytaliśmy politolog, jak jej zdaniem mogą zmienić się wyniki w kolejnym spisie w 2031 roku. Doktor habilitowana tłumaczy, że jest to bardzo długa perspektywa, ale wyniki będą uzależnione od procesów politycznych w Europie. Czynnikiem pośrednim może być także ożywienie kulturowe w Polsce, które wpłynie na zainteresowanie literaturą regionalną

- Spadek nie jest wyraźny, zatem musiało się pojawić młode pokolenie, które zainteresowało się tym tematem - dodaje.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka

Rynek w Katowicach

Pieszy ma pierwszeństwo, ale nie przed tramwajem!