Przyroda na wyciągnięcie ręki

W samym centrum Bielska-Białej, tuż obok Zamku Sułkowskich, można odnaleźć niezwykłe miejsce. Dość niepozorne, bo ukryte w starej kamienicy. Okazuje się jednak, że to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów przyrody, ale również dla każdego, kogo fascynuje poznawanie świata.

Największa na Śląsku wystawa zwierząt bezkręgowych, bo o niej tu mowa, została stworzona przez Macieja Kupczaka, mieszkańca żywiecczyzny, właściciela firmy „Owady i Spółka”.

Na co dzień Maciej prowadzi edukacyjne warsztaty przyrodnicze z udziałem żywych zwierząt, jednak od kwietnia 2022 roku poszerzył działalność o stacjonarną wystawę „Owady i Spółka w ZOO”. Czym jest ta wystawa? Jak można wywnioskować z nazwy, jest to po części ZOO, ale jednak inne niż wszystkie. Chyba trafniejsze byłoby określenie, że to mikrozoo, w którym można obejrzeć ponad 100 gatunków bezkręgowców, takich jak straszyki, patyczaki, mrówki, modliszki, pająki, skorpiony, ślimaki i wiele innych.

Można pomyśleć, że takich miejsc w Polsce jest już wiele, a zwierzaki tu prezentowane powoli przestają zachwycać. Jednak tym, co wyróżnia wystawę „Owady i Spółka w ZOO” od innych jest pasja, którą czuć tam na każdym kroku. Właściciel z wykształcenia jest nauczycielem biologii, więc przyroda od zawsze znajdowała się w kręgu jego zainteresowań. Impulsem do założenia takiej a nie innej działalności była chęć dzielenia się tą pasją z innymi, w szczególności z dziećmi. Owocem zaś – liczne nagrody, jak np. Nagroda Rodziców dla najlepszej inicjatywy dla dzieci w wieku 0-14 lat w plebiscycie Słoneczniki 2022.

Na bielską wystawę przychodzi się nie po to, żeby obejrzeć ciekawe zwierzęta, ale przede wszystkim po to, żeby poznać je z bliska – ich życie, zwyczaje, zachowania. Tam każdy może się przekonać, że włochaty ptasznik wcale nie jest straszny, a mała mrówka może być niezwykle fascynująca. Zwiedzaniu wystawy towarzyszy edukator-przewodnik, który pokazuje, tłumaczy i snuje niezwykłe opowieści o wszystkich podopiecznych. Ponadto chętnie pomoże również w rozpoczęciu hodowli bezkręgowców, udzielając cennych wskazówek i opowiadając na nurtujące pytania.

Miejsce stworzone jest z myślą o dzieciach, ale dorośli również znajdą tam coś dla siebie.

Wystawa funkcjonuje w każdą sobotę (10.00-18.00) i niedzielę (10.00-16.00), przy ulicy Wzgórze 18. W weekendy goście mogą przychodzić tam bez konieczności rezerwowania terminu. Ponadto od poniedziałku do piątku przyjmowane są grupy zorganizowane (wycieczki szkolne, przedszkolne, półkolonie i obozy letnie oraz zimowe), jednak obowiązuje je wcześniejsza rezerwacja.

„Owady i Spółka w ZOO” to miejsce, które warto wpisać na listę miejsc obowiązkowych do zobaczenia, będąc w Bielsku-Białej lub okolicach.

Web: www.owadyispolka.pl
fb: https://www.facebook.com/owadyispolka
in: https://www.instagram.com/owadyispolka/

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon