Przystosuj się! Powstał poradnik, który ma nam pomóc w ochronie środowiska

Cop

Ochrona środowiska to gorący temat. Po COP24 Katowice podjęły wiele działań żeby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Dalej jest jednak wiele do zrobienia, dlatego powstał poradnik „Przystosuj się”, który ma zwiększyć świadomość mieszkańców na temat ochrony środowiska.

Czekają nas spore zmiany. Mamy ostatnią szansę na uratowanie naszego środowiska. Po postanowieniach Szczytu Klimatycznego, który odbył się w 2018 roku w Katowicach, na bieżąco wprowadzane są różnego rodzaju działania, mające przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Dlatego też powstał dla mieszkańców naszego miasta poradnik „Przystosuj się!”, który ma zwiększyć naszą świadomość o konieczności podjęcia działań w celu przystosowania się do postępujących zmian klimatu. Poradnik w formie papierowej dostępny będzie w Miejskim Centrum Energii przy ul. Młyńskiej 2 oraz w formie elektronicznej.

– To, jak będzie wyglądał klimat za kilkanaście lat, zależy od nas wszystkich. Upały, ulewy, silne wiatry i burze to efekty zmian klimatycznych, które są odczuwalne we wszystkich miastach w Polsce i na świecie, w tym w Katowicach. Musimy się wzajemnie edukować, a przede wszystkim współpracować, aby dokonać zmian i wpłynąć na polepszenie sytuacji. Dotyczy to zarówno samorządu, jak i mieszkańców Katowic. Dlatego też opracowaliśmy poradnik „Przystosuj się!”. To proste przykłady codziennych rozwiązań, które mają realny wpływ na adaptację naszego otoczenia i przestrzeni miejskiej do zmian klimatycznych – mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Przypomnijmy, że po zakończeniu COP 24 (Szczytu Klimatycznego) został przyjęty „Plan adaptacji miasta Katowice do zmian klimatu do roku 2030”. Powołano do życia komisję klimatu, przeprowadzono liczne kampanie informacyjno-edukacyjne, jak np. #NIETRUJ, czy Dni Energii.

Katowice postanowiły również wprowadzić dofinansowania na wymianę starych pieców i kotłów. Jak podaje Urząd Miasta, w sumie wymieniono 2 293 piece, za łącznie 21,5 mln złotych.

Odbył się także cykl 35 spotkań z mieszkańcami pod hasłem „Jak Ekoodpowiedzialnie ogrzać mieszkanie?”. Podczas nich zachęcano wszystkich do korzystania z transportu publicznego i rowerowego. Żeby ułatwić wszystkim komunikację po mieście wybudowano trzy centra przesiadkowe, a do dyspozycji mieszkańców i gości są 83 stacje z ponad 660 rowerami.

W Katowicach stawia się również na oszczędność wody. W tym celu zostało zainstalowanych już 12 z 25 pojemników retencyjnych, których łączna pojemność wyniesie 10 000 m3.

Ochrona środowiska to także ochrona drzew. Żeby zwiększyć ich ilość w naszym mieście powstała specjalna aplikacja wCop drzewo, przez która można zgłaszać miejsca nadające się do sadzenia nowych drzew. Oprócz sadzenia nowych drzew, ruszyła także akcja siania łąk w Katowicach.

Miasto postawiło także na elektromobilność. Do dyspozycji kierowców jest ponad 100 stacji ładowania samochodów elektrycznych, a katowicki PKM ma swoim taborze coraz więcej autobusów elektrycznych lub o najwyższych standardach emisji spalin.

– To właśnie w naszym mieście powstały konkretne wytyczne dla innych państw, znane jako Katowice Rulebook. Porozumienie, jakie zostało wypracowane podczas COP24 było możliwe dzięki merytorycznym dyskusjom i politycznym kompromisom – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Zgodnie z ustaleniami, w ciągu najbliższych lat, musimy ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu poniżej 2°C, a docelowo do 1,5°C. W praktyce oznacza to, że do roku 2030 musimy ograniczyć emisje CO2 o ok. 45% w stosunku do 2010 r. Takie zmiany wymagają zdecydowanych działań, które należy wdrażać jak najszybciej. Dlatego, jako Katowice, możemy być dumni z efektywnych rozwiązań, jakie podejmowane są w mieście – dodaje.

fot. COP24/Radosław Kaźmierczak/ mat. prasowe

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: