Slask

Przywrócenie obostrzeń. Na Śląsku wprowadzono czerwone i żółte strefy

Minister Łukasz Szumowski ogłosił dodatkowe obostrzenia dla powiatów z największymi liczbami zakażonych na koronawirusa. Kilka z nich znajduje się na terenie województwa śląskiego. Obostrzenia obowiązują od soboty.

Skąd taka decyzja?

Epidemia koronawirusa w Polsce wcale nie traci na sile. Wręcz odwrotnie, od jakiegoś czasu ilość zakażonych osób jest zatrważająca. Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia, Łukasz Szumowski, zapowiedział wprowadzenie dodatkowych obostrzeń dla miejsc, gdzie wzrost dobowy zakażonych jest największy. "Przyrost jest szybki i trzeba zareagować" - tłumaczył minister zdrowia.

Obostrzenia. Strefy czerwone i żółte

W czerwonych strefach obostrzenia będą dużo bardziej rygorystyczne . Powróci nakaz noszenia maseczek w każdej przestrzeni publicznej. Dodatkowo zakazane będzie organizowanie imprez masowych. Liczba uczestników wesel też zostanie ograniczona do liczby 50 osób. W komunikacji miejskiej będzie mogła być zajęta tylko połowa miejsc siedzących. Powróci zakaz organizowania targów i wydarzeń kulturalnych. Siłownie, baseny, kina i sanatoria zostaną zamknięte. Wydarzenia sportowe będą organizowane bez udziału kibiców. Na śląsku do tej grupy należą powiaty: pszczyński, Ruda Śląska, Rybnik, rybnicki i wodzisławski. W strefie żółtej również będzie przywrócony obowiązkowy nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Wesela w powiatach żółtych będą mogły składać się z maksymalnie 100 gości. Strefa tych obostrzeń obejmuje w naszym województwie powiaty: Jastrzębie Zdrój, Żory i cieszyński.

Czy liczba zakażonych osób będzie więc spadać?

- W związku z tym, że planujemy dziennie badać po 1-2 tys. pracowników dużych zakładów w najbliższych dniach, w weekend i po weekendzie, nadal należy się spodziewać liczb wykrytych zakażeń koronawirusem w granicach 500-700 - podkreślił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Apelujemy jednak do wszystkich o odrobinę zdrowego rozsądku i przestrzeganie obowiązującego reżimu sanitarnego.

czytaj dyskusję

Polecamy: