Rada Muzeum Śląskiego. Rafał Kandziora: W Radzie są zapaleńcy, nie czuć mocniejszych podziałów politycznych

Od 1 grudnia 2021 r. Muzeum Śląskie ma nową Radę Muzeum. W jej skład weszło 15 osób, w tym wiele z nadania politycznego - członków PiS lub ludzi związanych i kojarzonych z partią rządzącą. O nowej Radzie mówił w Rozmowie Dnia w Radiu Piekary jeden z jej członków - Rafał Kandziora, radny Sejmiku Śląskiego z ramienia PiS.

Katarzyna Pachelska/24kato.pl
Muzeum Śląskie

Radny PiS w Sejmiku Woj. Śląskiego, Rafał Kandziora, jest od 1 grudnia 2021 r. jednym z 15 członków nowej Rady Muzeum Śląskiego w Katowicach, najważniejszej instytucji kulturalnej w regionie.

O składzie Rady pisaliśmy: Nowa Rada Muzeum Śląskiego. W niej m.in. Piotr Semka, Michał Czarski i Barbara Klajmon

W Rozmowie Dnia z Marcinem Zasadą w Radiu Piekary 3 grudnia 2021 Rafał Kandziora przyznał, że do tej pory w Muzeum Śląskim prywatnie był 3 razy (dla przypomnienia - placówkę tę w nowym miejscu, w Strefie Kultury, otwarto w 2015 r.).

Co będzie robił w Radzie?: - To, co się robi w takich radach. Będę nadzorował prace programów Muzeum Śląskiego, opiniował te działania - mówił na antenie.

Na uwagę, że 2/3 składu Rady Muzeum Śląskiego to członkowie PiS albo ludzie kojarzeni z partią rządzącą, odparł: - Na pierwszym posiedzeniu nie czułem mocniejszych podziałów politycznych, a środowiska są tu mocno zróżnicowane.

Co ze Śląskiem mają wspólnego prawicowy publicysta Piotr Semka, Jan Żaryn - były senator PiS, również powołani do Rady Muzeum Śląskiego? - Ja myślę, że tu jest bardzo fajne zestawienie dużej wiedzy i redaktorskiej, i historycznej - odpowiedział Kandziora. - Przede wszystkim są to zapaleńcy. Przewodniczącym jest prof. Woźniczka, i on zapewne będzie nadawał charakter śląskości Radzie. Nasze pierwsze spotkanie nie chciało się skończyć. Rozmawialiśmy głównie o tym, jak będziemy się starali dbać o historię Śląska, była głównie tematyka powstań śląskich; jak zaakcentować wszystkie osiągnięcia, które były. Jest czas transformacji i bardzo ważnym zadaniem, które stawia sobie Muzeum Śląskie, jest to, by ten czas, który przemija, jak najlepiej zachować.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon