Radni Katowic zdecydowali o płatnym parkowaniu w Strefie Kultury. Od kiedy będziemy płacić za postój niedaleko NOSPR, MCK i „Spodka”? No i ile?

No i stało się. Katowiccy radni w końcu przegłosowali wprowadzenie strefy płatnego parkowania na trzech parkingach w Strefie Kultury. Kierowcy zaczną jednak płacić nie wcześniej niż przed końcem lipca, ponieważ do tego czasu parkingi będą wyłączone z użytkowania.

UM Katowice / M. Malina
Parkingi w strefie kultury w Katowicach

Przymiarki do objęcia strefą płatnego parkowania trzech parkingów (A, B i C) w katowickiej Strefie Kultury trwały od blisko dwóch lat. Pierwsze doniesienia mówiły o możliwości wprowadzenie tam opłat za parkowanie już jesienią 2020 r. Potem padały kolejne terminy i... nic się nie działo. Wydawało się, że uchwała w tej sprawie zostanie wreszcie przyjęta na kwietniowej sesji katowickiej rady miasta, ale w ostatnim momencie zniknęła z agendy obrad. Pojawiła się w planie środowej (26 maja) sesji i tym razem już radni przystąpili do głosowania, przyjmując dokument regulujący zasady korzystania z miejsc parkingowych w Strefie Kultury.

Zgodnie z przyjętą uchwałą za parkowanie w tym miejscu trzeba będzie zapłacić w dni robocze, między godziną 6.30 a 17 (w dni ustawowo wolne od pracy po staremu można parkować za darmo). Wysokość opłaty ustalono na 5 złotych za każdą rozpoczętą godzinę parkowania dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca i 10 złotych dla wszystkich pozostałych.

Będzie większa rotacja?

Parkingi w Strefie Kultury to jedyne duże powierzchnie parkingowe, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie gmachów NOSPR, MCK oraz „Spodka”. W sumie jest tam 609 miejsc postojowych. Do tej pory – jak wynika z przeprowadzonych kilka lat temu analiz – zajmowały je głównie samochody spoza stolicy regionu, średnio stojąc tam ponad trzy godziny, co skutkuje niskim wskaźnikiem rotacji parkowania. Zdaniem władz Katowic za sprawą wprowadzenia opłat za parkowanie rotacja samochodów na parkingach wzrośnie nawet o 80 proc. a część kierowców przesiądzie się do komunikacji publicznej.

Od kiedy kierowcy będą musieli płacić za parkowanie w Strefie Kultury? Najwcześniej od 1 sierpnia, bo obecnie parkingi w tych miejscu są wyłączone z użytkowania. Na razie ze względu na zbliżające się Światowe Forum Miejskiej, a po jego zakończeniu – ze względu na odbywający się od 21 do 24 lipca Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice. Finalnie, parkingi w Strefie Kultury wyłączone będą z użytkowania do 29 lipca (a 30-31 lipca to weekend).

Co na to nadzór prawny wojewody?

Oczywiście 1 sierpnia może, ale nie musi być terminem rozpoczęcia poboru płatności za parkowanie w Strefie Kultury, gdyż przyjęta przez radę miasta uchwała musi zostać ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, a to nastąpi tylko wtedy jeśli nadzór prawny nie stwierdzi w niej niczego niewłaściwego. A że relacje między katowickim ratuszem, a urzędem wojewódzkim na tym tle są w ostatnich miesiącach „trudne”, więc urzędnicy wolą nie wychylać się z jakimikolwiek terminami.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon