Radni zagłosują ws. odłączenia południowych dzielnic od Katowic. To tylko formalność

Rada Miasta Katowice zajmie się wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odłączenia od miasta południowych dzielnic. To tylko formalność. Juk już wiadomo, referendum się nie odbędzie.

Urząd Miasta Katowice

W środę, 16 sierpnia, Rada Miasta Katowice zajmie się wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odłączenia od miasta południowych dzielnic: Ligoty, Panewnik, Piotrowic, Ochojca, Podlesia, Zarzecza oraz Kostuchny. Inicjatorzy chcieliby, aby zostały one przyłączone do Mikołowa.

Jak już wiadomo, referendum się nie odbędzie. Przede wszystkim dlatego, że grupa referendalna musiałaby zdobyć co najmniej 214 402 podpisy uprawnionych do głosowania mieszkańców Katowic (10 proc.). Dostarczono… 327.

Ponadto powołana w tej sprawie komisja stwierdziła, że wniosek zawiera błędy formalne. Pytanie, które zaproponowano, brzmi: „Czy jesteś za odłączeniem od Miasta Katowice (gminy i powiatu) następujących dzielnic; Ligota, Panewniki, Piotrowice, Ochojec, Podlesie, Zarzecze oraz Kostuchna i przyłączeniem ich do Gminy Mikołów i Powiatu Mikołowskiego?". W jej ocenie, jest ono nieprecyzyjne. Nazwy dzielnic nie odpowiadają żadnym prawnie ujętym ramom, np. granicom jednostek pomocniczych, a przez to nie można stwierdzić, jakiego obszaru tak naprawdę miałoby dotyczyć referendum.

O odrzuceniu wniosku w głosowaniu musi zdecydować Rada Miasta Katowice, ale to tylko formalność.

Inicjatorzy referendum od samego początku wiedzieli, że nie dojdzie ono do skutku. Nie prowadzili szeroko zakrojonej kampanii ani zbiórki podpisów. Chcieli jednak w ten sposób pokazać Urzędowi Miasta Katowice i stojącemu na jego czele prezydentowi Marcinowi Krupie żółtą kartkę. Zwrócić uwagę na opieszałość magistratu i szkodliwe - w ich ocenie - decyzje.

Arka Noego

Może Cię zainteresować:

Miasto wydzierżawi działkę Arce Noego, jeśli ta wybuduje ciąg pieszo-jezdny. "To cios poniżej pasa"

Autor: Patryk Osadnik

26/05/2023

Dzialka burowiec osiedle mrozna 2

Może Cię zainteresować:

Urbanista dr Łukasz Drozda: Burowiec to zupełny odjazd! Zgadzam się z postulatami protestujących przeciwko zabudowie tego korytarza ziemi

Autor: Katarzyna Pachelska

29/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jaroslaw makowski katowice

Jarosław Makowski ma zostać wicedyrektorem Muzeum Śląskiego

Marcin Kozik

Marcin Kozik uzupełni Sejmik Województwa Śląskiego?

Bogusław Ziętek

Ziętek: Nowa ustawa o górnictwie to niedozwolona pomoc

Jarosław Gwizdak i Olga Kostrzewska-Cichoń

J. Gwizdak chce się bardziej zaangażować w sprawy Katowic

Wizyta premiera Morawieckiego w Katowicach

Premier Morawiecki w Katowicach o powstaniach śląskich

Arkadiusz Chęciński kontra Wojciech Saługa

Dziś wybory w śląskiej PO. Kto będzie lepszym szefem

Um kato

Nowe dowody osobiste. Kogo obowiązują?