Rajd Śląska 2020. Rywalizacja rozpocznie się na Stadionie Śląskim

Rajd

Przed nami 100 km rajdowej rywalizacji na Śląsku, czyli długo oczekiwany przez wszystkich Rajd Śląska - druga runda mistrzostw Polski. Załogi będą się ścigać w Miedźnej, Jastrzębiu-Zdroju oraz w Warszowicach. Kierowcy wystartują ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

Rajd Śląska rozpocznie się na siedmiu odcinkach specjalnych o łącznej długości 100,6 km. Zawody zaplanowano na 11-12 września. Wydarzenie będzie drugą w tym roku rundą krajowego czempionatu. Niestety ze względu na panującą pandemię i związane z nią obostrzenia, wyścigi odbędą się bez udziału publiczności. Transmisja z przebiegu rywalizacji dla kibiców będzie dostępna online na stronie rajdu oraz w mediach społecznościowych.

Nie tylko najnowsze modele

Podobnie jak w poprzedniej edycji, w tym roku wezmą udział uczestnicy trzech mistrzowskich cykli. Oprócz zawodników walczących w RSMP na śląskich odcinkach będziemy mogli zobaczyć również załogi w klasycznych rajdówkach sprzed lat, które są zgłoszone do Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (HRSMP). Pojawią się więc nie tylko najnowocześniejsze samochody, lecz także takie auta rajdowe, jak FSO Polonez 2000, Porsche 911 czy legendarne i jedyne w swoim rodzaju Audi Quattro.

W rajdzie wystąpią również kierowcy i piloci z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, specjalnej regionalnej serii, w ramach której zawodnicy ścigają się na krótszych odcinkach specjalnych.

Start 11 września

Rajd Śląska rozpocznie się już w piątek, 11 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie. O godzinie 17:15 odbędzie się ceremonia startu. Wyścigi rozpoczną się w sobotę rano. Załogi będą musiały się zmierzyć z czterema odcinkami specjalnymi – w Miedźnej (15,2 km, od 8:20), Jastrzębiu-Zdroju (20,47 km, od 9:45), Warszowicach (7,03 km, od 10:45) oraz ponownie w Miedźnej (od 11:45). Następnie zawodnicy wrócą do Chorzowa na 30-minutową przerwę na serwis i ruszą na finałową pętlę Rajdu Śląska, która składa się z ponownych przejazdów oesów Jastrzębie-Zdrój (od 15:15), Warszowice (od 16:15) i Miedźna (od 17:15). Zawodnicy zgłoszeni do mistrzostw Śląska zmierzą się na skróconych wariantach oesów Miedźna (10 km), Jastrzębie-Zdrój (9,9 km) oraz Warszowice (7,03 km). Wszystkie próby sportowe, oprócz tej w Warszowicach pokonają dwukrotnie, a zatem łącznie do pokonania w rajdowym tempie będą mieli blisko 47 km.

- Planując tegoroczny Rajd Śląska chcieliśmy, by rajdówki odwiedziły więcej miejscowości, a kibice ponownie mogli zobaczyć je w akcji pod Stadionem Śląskim i w centrum Mikołowa, a także na mecie w Żorach. Kluczowy okres przygotowań przypadł jednak na czas, w którym cały kraj ograniczył działalność chroniąc się przed gwałtownym przyrostem zachorowań na COVID-19. W tych okolicznościach zweryfikowaliśmy nasze ambitne plany i wypracowaliśmy format rajdu możliwy do przeprowadzenia. Niestety z powodu koronawirusa musieliśmy zrezygnować z odcinków pod Stadionem Śląskim i w Mikołowie. Jednocześnie słowa uznania i podziękowania kierujemy do Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego i władz poszczególnych miejscowości. Dzięki ich zaangażowaniu, otwartości i chęci współpracy, na Śląsk ponownie przyjadą najlepsze rajdowe załogi w Polsce – mówi Grzegorz Wróbel, przedstawiciel organizatora zawodów.

Zacięta rywalizacja na Power Stage 100-lecia Powstań Śląskich

Rajd Śląska będzie także kultywować pamięć o Powstaniach Śląskich. Wszystko dzięki dodatkowo punktowanemu odcinkowi Power Stage 100-lecia Powstań Śląskich, który będzie trzecim starciem w Miedźnej kończącym rywalizację w ramach rund RSMP i Motul HRSMP. Pięć najszybszych załóg na tej próbie zdobywa kolejne punkty do klasyfikacji mistrzostw. Kibice nie będą narzekać na brak emocji. Szykuje bardzo zacięta rywalizacja, ponieważ każdy punkt przy czterech zaplanowanych na ten sezon rundach zyskuje na znaczeniu.

Najlepsze załogi Rajdu Śląska odbiorą puchary na Stadionie Śląskim. Ceremonia zakończenia zawodów rozpocznie się w sobotę, 12 września o 18:20.

Harmonogram Rajdu Śląska 2020

Piątek, 11 września

17:15 – ceremonia startu (Chorzów, Stadion Śląski)

Sobota, 12 września (7 odcinków specjalnych, łącznie 100,6 km)

8:20 – OS 1: Miedźna (15,2 km)
9:45 – OS 2: Jastrzębie-Zdrój (20,47 km)
10:45 – OS 3: Warszowice (7,03 km)
11:45 – OS 4: Miedźna (15,2 km)

13:20 – Serwis A: 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
15:15 – OS 5: Jastrzębie-Zdrój (20,47 km)
16:15 – OS 6: Warszowice (7,03 km)
17:15 – OS 7: 100-lecia Powstań Śląskich (Power Stage Miedźna, 15,2 km)

18:50 – Serwis B: 10 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
19:10 – Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)

Rajd

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: