Ratownicy medyczni dostali kolejne nowoczesne karetki

Śląscy ratownicy medyczni dostali kolejne żółte ambulanse, wyposażone w najnowszej generacji respiratory. Ich wartość to ponad 5 milionów złotych.

Nowe ambulanse różnią się od standardowych karetek, jakie na co dzień widzimy na ulicach. Mają jednak żółty kolor nie bez powodu. Do 2028 roku, zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia, wszystkie ambulanse w Polsce mają tak wyglądać.

– Ze względu na bezpieczeństwo ratowników medycznych i pacjentów, sukcesywnie wymieniamy flotę karetek – mówi Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Nowe ambulanse mają bardzo dobre wyposażenie medyczne: defibrylatory, pompy infuzyjne, ssaki, deski, materace próżniowe, podbieraki oraz najnowszej klasy respiratory, za pomocą których będziemy mogli ratować również dzieci. To istotne, bo respiratory, z których korzystamy obecnie, pozwalają nam na udzielanie pomocy pacjentom ważącym powyżej 30 kilogramów – dodaje.

Nowe karetki trafią do stacji pogotowia w: Kaletach, Bytomiu, Piekarach Śląskich, Gliwicach (Centrum oraz autostrada A1), Pawłowicach, Pszczynie, Tychach i Katowicach (Kostuchna i Szopieniece). Kosztowały ponad 5,2 mln zł, z czego 5 milionów zł to dofinansowanie unijne, reszta pochodzi ze środków katowickiego pogotowia. Wszystkie zostaną wyposażone w urządzenie MEDUMAT STANDARD 2, które jest używane na rynku europejskim dopiero od kilku miesięcy.

– Ma wszystkie tryby respiratoterapii stosowane również na oddziałach intensywnej terapii – tłumaczy Michał Kucap, pełnomocnik dyrektora ds. Ratownictwa Medycznego, Organizacji i Planowania. – Respirator posiada funkcję ciśnienia szczytowego, opcję ustawienia dodatniego ciśnienia końcowowydechowego, współpracuje z ewentualnym oddechem pacjenta itd. Wcześniej większości tego typu funkcji w jednym urządzeniu nie mieliśmy – dodaje.

Obecnie WPR w Katowicach przygotowuje się na zakup 7 kolejnych karetek. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach ma 130 ambulansów, w tym 78 systemowych. Ambulanse zmienia się średnio co 5 – 6 lat, albo po przejechaniu 200 tys. kilometrów. Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia, do 2028 roku wszystkie karetki mają mieć żółty kolor.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon