Rejs po Krainie Wielkich Jezior? Tylko z Żeglugą Mazurską

Mazury to malowniczy region w Polsce, który urzeka swoim pięknem od pierwszego spotkania. Nie chodzi tu tylko o wszechobecną florę i faunę, ale również niezliczone jeziora, które są ich znakiem rozpoznawczym. Nic więc dziwnego, że Mazury każdego roku przyciągają turystów z całego kraju. Oczywiście decydując się na urlop w tym miejscu, należy zdecydować się na rejs statkiem, ukazujący Krainę Wielkich Jezior z zupełnie innej perspektywy. Naturalnie, nasuwa się pytanie, którego armatora pasażerskiego wybrać? Oczywiście Żeglugę Mazurską z Giżycka. Co oferują? Szczegóły poniżej.

Historia, o której nie można zapomnieć

Mazury to miejsce, w którym odnajdą się zarówno sympatycy sportów wodnych, długiego wylegiwania się na plaży jak i miłośnicy historii, a Mazury mają naprawdę ciekawą historię. Okazuje się, że blisko 250 lat temu Kraina Wielkich Jezior po prostu nie istniała. Dlaczego? Jeziora były oddzielone od siebie przesmykami lądowymi.

Rewolucja nadeszła pod koniec XVII wieku. Nadworny kartograf księcia pruskiego stworzył projekt mazurskiego systemu wodnego. Jego prace były kontynuowane. W kolejnych latach systematycznie przekopywano kolejne kanały.

Niestety, wojny napoleońskie wpłynęły na postęp prac. Mazurskie kanały uległy zamuleniu i przestały funkcjonować. W latach 1845 – 1849 prace zostały wznowione. Kanały pogłębiono, a Kanał Jegliński został dodatkowo przekopany. Nad regulacją różnic poziomów na szlaku czuwały specjalne śluzy. W końcu system mazurskich jezior otworzył się na Pisę, Narew oraz Wisłę.

Żegluga Mazurska
Żegluga Mazurska

Pierwsza żegluga

Kto zainicjował pierwszy rejs na Wielkich Jeziorach Mazurskich? Król pruski – Fryderyk Wilhelm IV. Odbył on rejs na pokładzie parowca „Masovia” z Rynu przez Mikołajki do Guzianki w 1854 r. Początkowo szlak pełnił funkcję towarowego transportu wodnego, który został wyparty przez dynamiczny rozwój kolei. Tym samym mazurska żegluga otworzyła się na turystykę. Pierwsze rejsy pasażerskie miały miejsce w 1890 roku. W kolejnych latach przybywało armatorów, oferujących rejsy statkami między mazurskimi przystaniami. Dziś największym z nich jest Żegluga Mazurska, oferująca rejsy po Krainie Wielkich Jezior.

Żegluga Mazurska
Żegluga Mazurska

Rejs po Mazurach? Tylko z Białą flotą Wielkich Jezior

Biała flota Wielkich Jezior, czyli Żegluga Mazurska z Giżycka to największy armator pasażerski w Krainie Wielkich Jezior. ŻM dysponuje flotą dwunastu statków pasażerskich, które łącznie mogą przyjąć na pokład aż 1137 pasażerów. W sezonie letnim ich statki przemierzają cały szlak żeglowny Wielkich Jezior Mazurskich, wypływając z portów w:

  • Giżycku,
  • Mikołajkach,
  • Rucianem-Nidzie,
  • Węgorzewie,
  • Rynie.

Z resztą aktualny rozkład rejsów Żeglugi Mazurskiej można znaleźć o TUTAJ.

Żegluga Mazurska
Żegluga Mazurska

Na jakie rejsy mogą zdecydować się pasażerowie ŻM?

Pasażerowie Żeglugi Mazurskiej mogą zdecydować się na wielogodzinne rejsy do największych ośrodków turystycznych, jak i portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ponadto armator oferuje tzw. „rejsy spacerowe” – są one nieco krótsze, ale oprowadzają turystów po niezwykłych szlakach widokowych, przyrodniczych czy historycznych.

ŻM oprócz regularnych kursów, oferuje rozrywkowe rejsy dancingowe, dyskotekowe organizowane podczas letnich wieczorów w porcie w Giżycku oraz przystani w Mikołajkach. Spokojnie, armator jest również otwarty na grupy zorganizowane, które mogą zdecydować się na czarterowy rejs tematyczny statkiem z bogatej floty ŻM. We flotę Żeglugi Mazurskiej wchodzą:

  • Duże statki dwupokładowe typu SPDJ (np. „Bełdany”, „Wigry”),
  • Statki dwupokładowe typu SPDJ (np. „Kisajno”, „Mamry”),
  • Motorówki spacerowe („Derkacz”, „Kormoran”).

Statki typu SPDJ składają się z dwóch pokładów. Dolny posiada komfortowe kabiny, bar restauracyjny, toalety. Z kolei motorówki spacerowe mają tylko jeden pokład, ale za to jaki! Wygodne kabiny dziobowe to jedno, spektakularne wrażenie robi kokpit widokowy w części rufowej, z którego rozpościera się cudowny pejzaż na mazurską przyrodę.

Żegluga Mazurska
Żegluga Mazurska

ŻM w polskiej kinematografii

ŻM dysponuje katamaranem pasażerskim „Alicja”. Jego matką chrzestną jest ceniona, polska aktorka – Alicja Bachleda-Curuś. Co ciekawe, flota Żeglugi Mazurskiej nie pierwszy raz spotyka się ze światem polskiej kinematografii. W 1960 r. jednostki i załoga ŻM stali się częścią realizacji debiutu filmowego Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”. W 1965 r. pojawili się w „scenach nilowych” słynnego „Faraona” Jerzego Kawalerowicza. Nie da się ukryć, że rejs z Żeglugą Mazurską po wodach Krainy Wielkich Jezior to niezwykłe doświadczenie, które na długo zapada w pamięć.

Rejs z Żeglugą Mazurską to obowiązkowa pozycja, podczas wakacji w Krainie Wielkich Jezior!

Żegluga Mazurska zaprasza!
WWW | FACEBOOK

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon