Heading article

Rotator TOP - single

Reklama

1% dla Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach

Previous Next

Pandemia COVID-19 wpłynęła na funkcjonowanie zarówno mieszkańców Katowic jak i lokalnych firm, instytucji. Wiele planów musiało ulec zmianie. Niestety, przykre konsekwencje epidemii wpłynęły również na pracę placówek, której głównym celem jest niesienie pomocy. Dobrym przykładem jest Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach, które poprzez pandemię, obostrzenia nie może pozyskiwać środków na swoje działania, tak jak to miało miejsce do tej pory. Na całe szczęście możecie im pomóc, podpowiadamy w jaki sposób!

Poznaj Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach

Domowe Hospicjum Świętego Franciszka pomaga swoim pacjentom z Katowic, Mikołowa czy Siemianowic Śląskich już od 35 lat! Na czym polega „domowa pomoc”? Pracownicy Hospicjum zapewniają swoim pacjentom bezpłatną opiekę: medyczną, lekarską, pielęgniarską, psychologiczną, a także fizjoterapię i to w ich, własnych domach. Placówka pomaga również socjalnie, ale do tego tematu jeszcze wrócimy. Skoro o pacjentach mowa, placówka obecnie otacza opieką 175 pacjentów, z czego tylko połowa jest objęta kontraktem z NFZ. Zwykle zgłaszają się sami, bądź za pośrednictwem lekarza Głównie są to pacjenci z chorobą nowotworową czy niewydolnością oddechową, którzy zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19 nie mogą liczyć na pomoc pogotowia, czy lokalnej przychodni dysponującej lekarzem i jedną pielęgniarką środowiskową. Gdyby nie Hospicjum ze swoją chorobą i problemami pozostaliby sami. To nie wszystkie choroby, z jakimi mierzy się zespół Hospicjum Świętego Franciszka. Do placówki mogą zgłaszać się osoby, które cierpią na: kardiomiopatię, owrzodzenie odleżynowe, stwardnienie rozsiane czy zaniki ośrodkowego układu nerwowego. Aby stać się pacjentem placówki, „przyszły” podopieczny musi posiadać skierowanie do hospicjum domowego (z kodem choroby), wydane przez lekarza rodzinnego bądź specjalistę ze szpitala, czy innej poradni.

Plany musiały ulec zmianie

Pandemia koronawirusa wpłynęła na funkcjonowanie Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach, a zwłaszcza plany, które również musiały ulec zmianie. Jeszcze kilkanaście miesięcy wstecz, placówka przymierzała się do zmiany siedziby, niestety się to nie udało. Mimo przeciwności losu, pracownicy placówki nie zwolnili tempa, ani zakresu pracy. Z „duszą na ramieniu” wciąż pomagają, a gdy tylko czas im na to pozwala to rozglądają się za nową lokalizacją, działką. Ich obecna siedziba, ta w Centrum Katowic jest po prostu za mała, tak samo jak i magazyn. Na tą chwilę Hospicjum nie może przyjmować pacjentów na miejscu, ponieważ nie mają na to odpowiednich warunków. Czego jeszcze nie mogą? Placówka nie ma możliwości stworzenia realnej poradni – takiej z gabinetem lekarskim, czy psychologiem. Ze względu na epidemię ograniczona została możliwość organizowania zbiórek żywności i środków chemicznych dla podopiecznych objętych opieką socjalną. Nie mogą przeprowadzać otwartych szkoleń dla wolontariuszy, pomimo chętnych. Nie mogą organizować wydarzeń, tym samym pozyskiwać funduszy. W tym miejscu wkraczacie Wy – (nie)zwykli mieszkańcy Katowic, darczyńcy, sponsorzy.

Jak możecie pomóc?

Pomóc możecie na wiele sposobów, jak na przykład przekazanie 1% podatku dla Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach. Dlaczego akurat ten 1% jest dla nich tak ważny? Placówka może rozdysponować zebrane pieniądze na indywidualne potrzeby socjalne swoich podopiecznych, zwłaszcza rodzin, które pod taką pomoc się kwalifikują. Dzięki zebranym środkom pracownicy mogą zakupić odpowiednie leki, wypożyczyć sprzęt medyczny, stworzyć paczki żywnościowe czy zwyczajnie opłacić wymianę usterki w mieszkaniu. Niestety kontrakty z Narodowego Funduszu Zdrowia nie wystarczają, aby mogli prężnie działać. COVID-19 ograniczył możliwości do pozyskiwania środków finansowych. Musicie pamiętać, że z roku na rok pacjentów przybywa, a Hospicjum nie chce zamykać drzwi, odmówić pomocy – wręcz przeciwnie! Jeżeli nie wiesz w jaki sposób przekazać swój 1% podatku, służymy pomocą. Wszelkie informacje znajdziesz TUTAJ. 

Ty też możesz pomóc! Przekaż 1% podatku Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach

Hospicjum Świętego Franciszka
ul. Sienkiewicza 36
40-031 Katowice
www: www.hospicjumkatowice.pl
Facebook: https://www.facebook.com/Hospicjum.Katowice/
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  |  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  |  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (PR, akcje charytatywne)
Tel. (rejestracja):     (32) 251 70 32
Tel. (administracja): (32) 204 54 99
* W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną rejestracja pacjentów, do odwołania, odbywa się telefonicznie.

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search