Heading article

Rotator TOP - single

Reklama

Jak ogłosić upadłość konsumencką w Katowicach?

Dokumenty

Jedną z możliwości, jakie daje prawo osobom będącym w trudnej sytuacji finansowej, jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Z racji wielu nowelizacji, obecnie jej uzyskanie nie jest już tak trudne jak jeszcze kilka lat temu. Do tego z roku na rok rośnie liczna osób, które się o nią starają. W jaki sposób ogłosić upadłość w Katowicach? Jakie są możliwości?

Czym jest upadłość konsumencka?

O upadłości konsumenckiej mówią dokładnie przepisy prawa upadłościowego i naprawczego. Jest to postępowanie sądowe, które umożliwia osobom prywatnym nieprowadzącym działalności gospodarczej, ogłoszenie bankructwa. Rzecz jasna, aby do tego mogło dojść, konieczne jest udowodnienie, że jest się niewypłacalnym, a stan ten jest trwały i nie ma szans na uregulowanie i spłatę zadłużenia. Dotyczy to szczególnie tych osób, których okres niemożności spłaty wynosi co najmniej 3 miesiące.

Jak uzyskać upadłość konsumencką w Katowicach?

Aby uzyskać upadłość konsumencką, należy zgłosić wniosek do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania. W tym przypadku chodzić będzie oczywiście o miasto Katowice. Konieczne jest przedstawienie wszystkich swoich danych, razem z pełną dokumentacją dotyczącą posiadanego zadłużenia oraz majątku. Wniosek można stworzyć i złożyć samodzielnie, ale równie często szuka się w tym temacie fachowej porady. Upadłość konsumencka w Katowicach ze wsparciem prawnika specjalisty, który w tej tematyce się obraca, może być o wiele łatwiejsza do załatwienia.

Gdzie szukać prawnika od upadłości konsumenckiej w Katowicach?

Przepisy prawa nie należą do prostych i nie zawsze wszystko może być dla przeciętnego człowieka jasne. Do tego każdy błąd w złożonym wniosku będzie powodował przedłużenie całego procesu, a to jest i męczące i stresujące. Dlatego też często korzysta się ze wsparcia specjalistów w tej dziedzinie, a w Katowicach ich nie brakuje. Można znaleźć kancelarie prawne, w których upadłość konsumencka jest jedną z dostępnych ofert, a także takie, które w całości skupiają się wyłącznie na tej dziedzinie prawa. Najłatwiej speców od upadłości szukać w internecie. Wystarczy do tego wpisać w Google frazę „upadłość konsumencka Katowice”, by uzyskać wiele satysfakcjonujących wyników.

Czy łatwo jest ogłosić upadłość konsumencką w Katowicach?

Tak w Katowicach, jak i w każdym innym mieście, ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie uzależnione od indywidualnej oceny sądu. Bierze się pod uwagę wszystkie dostarczone dokumenty oraz informacje o sytuacji życiowej danej osoby. Na tej podstawie ustala się czy niewypłacalność jest permanentna, a także czy dłużnik w ogóle ma prawdo do starania się o upadłość. Jak wiadomo, ta opcja jest przeznaczona wyłącznie dla osób prywatnych niebędących przedsiębiorcami, a także tych, którzy w ostatnich 10 latach nie składali podobnych wniosków.

Fakt pozostaje taki, że w przeciągu ostatnich lat nie tylko wzrosła liczba składanych wniosków o upadłość konsumencką do sądów, ale jednocześnie spadła też liczba wniosków odrzuconych. Oznacza to, że zdecydowana większość osób starających się ogłosić bankructwo, właśnie ten cel osiąga.

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search