Rekordowa liczba zgłoszonych wniosków do III edycji Zielonego Budżetu w Katowicach

Aż 222 pomysły zgłosili katowiczanie w ramach trzeciej edycji Zielonego Budżetu. To rekordowy wynik. Właśnie zakończył się etap formalnej weryfikacji zgłoszonych propozycji. Te wnioski, które go przeszły, zostaną teraz poddane weryfikacji merytorycznej, która zakończy się 31 sierpnia.

W Katowicach odbywa się III edycja Zielonego Budżetu. W tym roku zgłoszono aż 222 pomysły, co jest rekordową liczbą.

Zielony Budżet w Katowicach

Zielony Budżet to pula środków wydzielona z budżetu miasta, która przeznaczona jest na pomysły mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. W ramach konsultacji katowiczanie mają okazję podzielić się swoimi pomysłami na działania, które ujęte w formie prostego wniosku trafiają do urzędu, gdzie następnie podlegają weryfikacji pod kątem możliwości realizacji.

Katowiczanie najlepiej wiedzą, czego potrzeba w ich otoczeniu. Widać to po budżecie obywatelskim i widać to po Zielonym Budżecie, który powstał w 2020 roku, by umożliwiać zgłaszanie i realizację jeszcze większej liczby projektów zielonych. W obu tych przypadkach, na etapie zgłaszania projektów i ich weryfikacji, działanie jest bardzo podobne – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Trzecia edycja Zielonego Budżetu pokazała, że katowiczanie mają coraz więcej pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. To, że właśnie w tym roku zgłoszono najwięcej wniosków oznacza, że takie procesy włączania mieszkańców w sprawy miasta się sprawdziły, a decyzja o ich wdrożeniu okazała się jak najbardziej słuszna. Cieszy też, że po raz pierwszy mieszkańcy zgłosili zadania dla wszystkich 22 dzielnic naszego miasta – dodaje prezydent.

W tym roku mieszkańcy Katowic mogli zgłaszać swoje projekty do 15 czerwca, po raz pierwszy możliwe było złożenie wniosku tylko i wyłącznie za pomocą internetowego formularza. Dla osób potrzebujących pomocy dostępni byli urzędnicy, jednak każdy wnioskodawca poradził sobie samodzielnie. Co więcej, tegoroczna edycja okazała się rekordowa pod względem przesłanych pomysłów. Zgłoszono 222 wnioski na łączną kwotę prawie 10 mln zł. 40 zadań ma charakter ogólnomiejski.

Najwięcej pomysłów (po 15) zgłosili mieszkańcy

  • Śródmieścia,
  • Ligoty-Panewnik.
- Podczas oceny formalnej wniosków zgłoszonych do tegorocznego Zielonego Budżetu, sześć zweryfikowaliśmy negatywnie – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice. – Najczęstszą przyczyną odrzucenia wniosku był brak wskazania działek, na których zadanie miałoby być realizowane, pomimo wezwania do uzupełnienia niekompletnego wniosku. Zdarzało się też, że wnioskodawca zgłosił wniosek dotyczący innej dzielnicy niż ta, w której mieszka – co w przypadku zadań lokalnych jest sprzeczne z zasadami Zielonego Budżetu – wyjaśnia naczelnik.

Zielony labirynt, żywopłot ze "skarbem"

Teraz 216 pozytywnie ocenionych wniosków zostanie przekazanych do weryfikacji merytorycznej. Natomiast dalej, w trzecim etapie oceny wniosków, komisja złożona z zewnętrznych ekspertów oraz pracowników urzędu wybierze najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku. Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tej edycji, na realizację wybranych projektów przeznaczona zostanie kwota 3 mln złotych, z których 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, natomiast 600 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim.

W tym roku mieszkańcy ponownie wykazali się dużą kreatywnością i zaproponowali sporo ciekawych projektów. Do takich z pewnością zaliczyć można pomysł na stworzenie zielonego labiryntu z żywopłotu, ze „skarbem” w postaci donicy z kwiatami, który miałby powstać na terenie zielonym naprzeciwko Centrum Przesiadkowego w Zawodziu. Pojawił się pomysł na zakup przenośnych donic miejskich z drzewkami, krzewami, kwiatami - do ustawienia tam, gdzie nie ma możliwości posadzenia drzew bezpośrednio w gruncie, np. na placu Żołnierza Polskiego, rynku w Murckach czy na placu Wyzwolenia w Nikiszowcu. Podobnie jak w latach poprzednich pojawiły się również zadania miękkie - i tu za przykład może posłużyć propozycja organizacji warsztatów dla mieszkańców Załęża, Osiedla Paderewskiego czy Zawodzia dot. owadów zapylających.

W dwóch dotychczasowych edycjach Zielonego Budżetu mieszkańcy złożyli łącznie 292 projekty, z których do realizacji przeznaczono 143, na łączną kwotę prawie 5 milionów złotych. Wśród zrealizowanych już projektów znalazły się chociażby: urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką, nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin m.in. w Bogucicach, na osiedlu Paderewskiego czy Kokocińcu, łąki kwietne na os. Tysiąclecia, ogród deszczowy na Bażantowie, zakupy i montaż budek lęgowych dla ptaków na terenie Ligoty-Panewnik czy zajęcia o charakterze edukacyjnym w szkołach.

Z rozwiązania jakim jest Zielony Budżet wciąż korzysta niewiele miast w kraju, a oprócz Katowic to m.in. Lublin czy Białystok.

Harmonogram kolejnych etapów:

  • II etap weryfikacji - do 31 sierpnia 2022 r.
  • Ogłoszenie wyników II etapu weryfikacji - do 9 września 2022 r.
  • Etap pracy Zespołu Oceniającego - do 26 września 2022 r.
  • Ogłoszenie wyników pracy Zespołu Oceniającego oraz informacji o wyborze zadań do realizacji – do 30 września 2022 r

Informacje na temat procesu Zielonego Budżetu miasta Katowice dostępne są na stronie internetowej: katowice.eu/zielonybudzet

Neony Katowice

Może Cię zainteresować:

Zachwycicie się! Neony z Katowic z lat 60. i 70. jak prawdziwe. Zobaczcie ten film

Autor: Katarzyna Pachelska

30/10/2023

Katowice drzewa promenada 1

Może Cię zainteresować:

Projektanci Katowic wiedzieli, że mieszczuchy pożądają zieleni. Zobaczcie te świetne zdjęcia

Autor: Tomasz Borówka

07/05/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon