Rekordowe dotacje na wymianę pieców węglowych w Katowicach

Blisko 1850 starych instalacji grzewczych zostało wymienionych w ubiegłym roku na terenie Katowic. To absolutny rekord w ciągu ponad dekady funkcjonowania miejskiego programu dofinansowania wymiany źródła ciepła.

Z dotacji na wymianę źródła ciepła w lokalach mieszkalnych mogą w Katowicach skorzystać:

  • osoby fizyczne,
  • wspólnoty mieszkaniowe,
  • osoby prawne,
  • przedsiębiorcy.

Do 10 lub 6 tysięcy zł można dostać od miasta

Jednorazowo można otrzymać do 80 proc. nakładów inwestycyjnych, nie więcej jednak niż 10 000 zł na budynek mieszkalny lub lokal mieszkalny na zmianę jego systemu ogrzewania na ogrzewanie elektryczne, gazowe, z sieci zdalczynnej, pompę ciepła do centralnego ogrzewania lub kocioł z podajnikiem na pellet, spełniający wymogi Ekoprojektu.

Z kolei na kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, rekuperację lub pompę ciepła na potrzeby ciepłej wody użytkowej uzyskać można do 50 proc. nakładów inwestycyjnych, nie więcej jednak niż 6000 zł na budynek mieszkalny lub lokal mieszkalny. Osoby, które nie są w stanie wyłożyć całej kwoty z własnych środków mogą wnioskować do urzędu miasta o cesję pomiędzy wykonawcą a wnioskodawcą.

- Wymiana źródła ogrzewania, mimo pozyskania dotacji, oznacza dla mieszkańca poniesienie realnych kosztów inwestycji przed otrzymaniem pieniędzy z dotacji. Dzięki cesji, kwota dotacji może zostać wypłacona bezpośrednio na konto wykonawcy na podstawie zawartej umowy cesji pomiędzy inwestorem, a wykonawcą instalacji. Oczywiście taka cesja wymaga akceptacji ze strony urzędu miasta – tłumaczy Grzegorz Mazurkiewicz, naczelnik wydziału kształtowania środowiska.

2022 rok był rekordowy. Wymieniono prawie 1900 pieców

Jak wyliczają urzędnicy, dzięki miejskiemu programowi od 2011 r. zostało w Katowicach wymienionych w sumie ponad 9 tysięcy źródeł ciepła, co kosztowało miasto prawie 80 mln zł. Rekordowy był pod tym względem 2022 rok, kiedy to wymieniono 1848 pieców. Miasto wydało na ten cel ponad 18 mln zł.

- Wymiana starych kopciuchów na rozwiązania ekologiczne to najskuteczniejsze działanie w walce o czyste powietrze. W Katowicach staramy się zachęcać mieszkańców do wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Stąd miejski program dofinansowania wymiany źródła ciepła, dzięki któremu można otrzymać nawet 10 tys. zł dotacji do wymiany pieca. W sumie na ten cel przeznaczyliśmy już prawie 80 mln zł – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Największą popularnością wśród decydujących na taką wymianę cieszyło się

  • ogrzewanie gazowe (956),
  • sieć zdalczynna (478),
  • ogrzewanie elektryczne (210),
  • pellet (134),
  • pompa ciepła służąca ogrzewaniu (70).

Nie ma w tym zestawieniu już instalacji na węgiel - od 2021 r. zaprzestano bowiem udzielania dotacji do zakupu tego typu kotłów, skracając też okres karencji dla wymiany kotłów węglowych zakupionych wcześniej w systemie dotacji z 10 do 5 lat.

Informacje m.in. na temat oszczędzania energii, wymiany systemów ogrzewania i związanych z tym miejskich programów wsparcia, a także o tym do kiedy należy wymienić stary kocioł opalany węglem, czym jest uchwała antysmogowa i jakie paliwa mogą być stosowane do ogrzewania mieszkań można uzyskać w Miejskim Centrum Energii, które znajduje się przy ulicy Młyńskiej 2b. Tam też dostępne są wnioski dla zainteresowanych wymianą źródła ciepła. Szczegółowe informacje – w tym także instrukcje jak wypełnić wniosek dostępne są na stronie internetowej katowice.eu w zakładce dla mieszkańca/Miejskie Centrum Energii. Wypełnione wnioski należy składać w Biurze Obsługi Mieszkańca, przy Rynku 1, które czynne jest w poniedziałki i czwartki w godzinach 7.30-17.00, wtorki i środy w godzinach 7.30-15.30 oraz piątki od 7.30-14.00.

W Katowicach wprowadzono zmiany w polityce wsparcia osób gorzej sytuowanych. Istnieje możliwość skorzystania z zasiłku na pokrycie kosztów ogrzewania elektrycznego lub gazowego w wysokości do 1 200 zł. Ponadto od 2018 roku Katowice przyznają dofinansowanie na wkład własny przeznaczony na zmianę systemu grzewczego w wysokości do 2 tys. zł (nie więcej jednak niż wysokość wkładu własnego). Warunkiem przyznania pomocy jest spełnienie warunków określonych w ustawie o pomocy społecznej oraz współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Katowicach.

Auto z węglem

Może Cię zainteresować:

Rok 2022 wywindował ceny węgla i pokazał jak bardzo jesteśmy zależni od tego paliwa

Autor: Michał Wroński

29/12/2022

Krupinski

Może Cię zainteresować:

Były prezes JSW: Zamknięcie kopalni Krupiński to był gospodarczy sabotaż. Zmarnowano 700 mln ton węgla

Autor: Michał Wroński

21/10/2022

Płuca smogowe Katowice

Może Cię zainteresować:

Od 3 stycznia wchodzą w życie zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Autor: Michał Wroński

02/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o zadłużeniu Katowic

Tramwaj wzdłuz ul Chorzowskiej Katowice

Tramwajem z Katowic do Chorzowa nie dojedziesz

Prace Grundmanna budowa torów

Stanie tramwaj przez Załęże. Ruszyły prace na Grundmanna

Marszałek Jakub Chełstowski

Minister sugeruje spotkanie, marszałek nie widzi potrzeby

100 zgłoszeń w konkursie dla startupów w ramach EFP 2021

Do konkursu startupów w ramach EFP wpłynęło 100 zgłoszeń

Tramwaj w Katowicach

Znowu będzie można kupić bilet w autobusie?

Komin dym

Dopłaty do wymian źródeł ciepła w Katowicach