Rekordowe podwyżki cen energii uderzą w nas wszystkich - alarmują posłowie Koalicji Obywatelskiej

Rekordowe podwyżki cen energii były głównym tematem konferencji prasowej, zorganizowanej w Mysłowicach przez posłów Koalicji Obywatelskiej z woj. śląskiego.

Posłowie Wojciech Saługa, Monika Rosa, Barbara Dolniak i Wojciech Król zorganizowali 10 stycznia 2022 r. konferencję prasową dotyczącą rosnących cen energii. Nie bez przyczyny wybrano miejsce przed mysłowickim Szpitalem nr. 2 To placówka, której w wyniku podwyżek przyjdzie zapłacić aż 56% więcej, czyli łącznie ponad pół miliona złotych, rachunku za energię elektryczną.

- Szpital zamiast zajmować się pacjentami, leczyć ludzi (również chorych na COVID) będzie musiał się martwić, czy wystarczy mu pieniędzy na bieżące rachunki – mówił mysłowicki poseł Wojciech Król.

Poseł Wojciech Saługa podał z kolei przykład noclegowni dla bezdomnych w Jaworznie, której rachunki za gaz wzrosły aż o 314%, czyli z 3,5 tys. zł do 11 tys. zł. w stosunku do poprzedniego roku.

- Panuje bezradność, ludzie nie wiedzą co zrobić z tak wysokimi rachunkami. Apelujemy! Niech PiS weźmie za to odpowiedzialność – mówił Saługa i podkreślał, że na takich konferencjach prasowych powinni dziś stać przedstawiciele partii rządzącej i tłumaczyć co zrobili żeby uchronić Polki i Polaków przed podwyżkami cen. - Będziemy składać w Sejmie projekt ustawy, która zabezpieczy m.in. szpitale przed skutkami drożyzny i podwyżek cen prądu i gazu – zapowiedział Saługa.

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa wyliczała przykłady innych samorządów, które zapłacą więcej za energię. To m.in. katowicki KZGM, którego koszty wzrosną o 150% czy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, której dotknie minimum 60% podwyżka przy zakupach energii elektrycznej dla miast.

- Podwyżki odczuje każdy z nas, nie tylko w indywidualnych rachunkach. Większe wydatki na prąd i gaz to mniejsze wydatki na inwestycje w samorządach – podkreślała Monika Rosa.

- Nie dajmy sobie wmówić, że władza daje nam jakiekolwiek pieniądze! Jeśli coś dostajemy to i tak musimy zwrócić w postaci cen prądu, gazu czy podstawowych produktów żywnościowych. To my wszyscy płacimy za głosy, które kupują sobie Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki – dodał Wojciech Saługa.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

KAS

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej grożą protestem

Agata Jagodzińska, przewodnicząca MZZ Związkowa Alternatywa

Pracownicy urzędów skarbowych mają dość Polskiego Ładu

Premier Mateusz Morawiecki

23 mld złotych ma do rozdania samorządom rząd

Donald Tusk

Donald Tusk w Katowicach. Odwiedził "Rybkę" w Giszowcu

Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu

Prezydent podpisał ustawę górniczą. To oszustwo?

Jakub Chełstowski

Pensja marszałka Jakuba Chełstowskiego poszła w górę

Jacek Sasin i Piotr Pyzik

Piotr Pyzik z PiS został nowym wiceministrem ds. górnictwa