Pistolet z lat II wojny światowej odnaleziony w VII Liceum im. Harcerzy Obrońców Katowic. Broń trafi do muzeum?

Niecodziennego znaleziska dokonano podczas remontu w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Harcerzy Obrońców Katowic. W przewodzie kominowym został odnaleziony niemiecki pistolet. Parabellum najprawdopodobniej spoczywało tam od czasów II wojny światowej.

Odkrycia dokonano 24 maja. Nastąpiło to przypadkiem, podczas remontu jednego z pomieszczeń na parterze budynku VII LO (ul. Panewnicka 13). Pistolet znajdował się w przewodzie kominowym. Wszystko wskazuje na to, że został tam celowo ukryty. Nieznany właściciel starannie go zabezpieczył, owijając broń w materiał. Wraz z nią ukrył magazynki, kaburę i wycior, a także amunicję.

Broń zidentyfikowano jako niemieckie Parabellum w wersji kalibru 7,65 mm. To kultowa konstrukcja z przełomu XIX i XX wieku. W dwudziestym wieku stało się jedną z ikon niemieckiej techniki wojskowej, na równi z czołgami Tygrys czy bombowcami Ju 87 Stuka. Pistolet, od nazwiska swego konstruktora zwany Lugerem, nie tylko jest bardzo dobrze zachowany, ale i nie nosi śladów intensywnego użytkowania. Niemal na pewno nie był bronią frontowego żołnierza. A bardzo możliwe, że nosił go funkcjonariusz którejś z policji III Rzeszy.

Tymczasem pistoletem zaopiekowali się współcześni śląscy policjanci. Jak mówi Adam Goździcki, dyrektor VII LO w Katowicach, broń po konserwacji i dezaktywacji ma szansę trafić do zbiorów Muzeum Historii Katowic. Tak zaproponowały policji władze szkoły, w której dokonano tego niezwykłego historycznego odkrycia.

Klasztor w Panewnikach

Może Cię zainteresować:

Największa tajemnica gauleitera Brachta. Kwatera nazistowskiego kacyka była u zakonnic w Katowicach. I magazyn zrabowanych Żydom rzeczy

Autor: Tomasz Borówka

22/01/2023

Historyczny ślazag

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Podziemia w parku Kościuszki w Katowicach. Co kryje się pod wzgórzem Beaty?

Autor: Tomasz Borówka

28/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon