Rogale marcińskie 2021. Gdzie kupić w Katowicach i za ile. To wypieki z białym makiem

Tradycyjne poznańskie rogale świętomarcińskie zrobiły w ostatnich latach furorę w całej Polsce. Jedzone w okolicach dnia św. Marcina, czyli 11 listopada, zawierają m.in. biały mak i bakalie. Sprawdź, gdzie i za ile można kupić rogale z białym makiem w Katowicach.

Rogale świętomarcińskie z Poznania mają zastrzeżony skład i nazwę. Tradycyjne rogale z certyfikatem można więc robić tylko wg właściwego przepisu. Jednak wypieki te zrobiły taką furorę w ostatnich latach, że są już wytwarzane i sprzedawane w całej Polsce.

Sprawdź, gdzie i za ile w Katowicach kupisz rogala marcińskiego. Kliknij w galerię zdjęć pod artykułem

W większości piekarni i cukierni jednak nie dostaniemy "rogali świętomarcińskich", a rogale z białym makiem, rogale Marcina czy nawet rogale bydgoskie. Jak zwał tak zwał - jest mnóstwo chętnych do zjedzenia tego pysznego, ale megakalorycznego, wypieku w listopadzie.

Tradycyjny rogal świętomarciński powinien zawierać margarynę. Jednak Ania, współwłaścicielka kawiarni Zicherka w Katowicach przyznaje, że ona swoje rogale robi nie na bazie margaryny, ale masła. - Smak mają wtedy inny, znacznie lepszy od tych z margaryną. Wiadomo, maślanego smaku nie da się podrobić - uważa.

W Zicherce rogale robią już od kilku tygodni, tak szalona jest popularność tych wypieków. - My robimy wszystko ręcznie, jak w manufakturze, a trzeba przyznać, że wypiek rogali to dość żmudna praca. Dodajemy do nich oczywiście biały mak, pochodzący z Czech, bakalie. Nie dodajemy za to skórki pomarańczy, bo sporo osób jest na nią uczulonych. Ciasto francuskie też robimy sami - dodaje Ania.

Rogale marcińskie są dostępne w okolicach 11 listopada, ale pewnie będzie można je kupić jeszcze przez cały tydzień. W niektórych cukierniach i piekarniach są sprzedawane na sztuki, w innych - na wagę.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jarmark boze narodzenie 2023 katowice 62

Co można zjeść i wypić na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Wolni Ludzie Katowice

W miejscu Złotego Rogu powstaje oryginalny lokal z... rumem

Kozaczki bistro Katowice 9

Bistro ukraińskie Kozaczki otwiera się 1.12 w Katowicach

Bufet na Uniwersyteckiej Katowice 3

Ukraińcy z Charkowa otworzyli Bufet w Katowicach

Karp

Karpia jest mało przed świętami. Poza tym jest drogi. Czemu?

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować