Rok Górali w województwie śląskim

Rok Górali w woj. śląskim, we wtorek, 18 maja został oficjalnie zainagurowany. W ramach niego odbędzie się szereg wydarzeń promujących góralszczyznę, jej kulturę i tradycję.

Rok górali

Uroczystość odbyła się w Radziechowicach na Żywiecczyźnie. Jak podkreśla marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, w historii naszego regionu nie było jeszcze takiego wydarzenia.

– Województwo śląskie to region niezwykle różnorodny, a mieszkańcy tych ziem są silnie związani że swoją historią, tradycją i kulturą. Wspieramy ich w kultywowaniu tych wartości i jesteśmy dumni z wkładu Górali w rozwój Polski i regionu. Ta różnorodność motywuje i rozwija, chcemy budować na tej różnorodności i promować ją. Ta energia, która stąd płynie daje nam siłę i pozwala kultywować piękne tradycje, przyciągać i dzielić się tym dobrem. Inwestujemy w kulturę, infrastrukturę w subregionie południowym, chcemy rozwijać tę przestrzeń, by służyła mieszkańcom i turystom, którzy bardzo chętnie odwiedzają nasz region – dodaje.

Przypomnijmy, że sejmik województwa śląskiego podjął uchwałę w tej sprawie 14 grudnia Inicjatorką ustanowienia Roku Górali jest Agnieszka Biegun, radna sejmiku Żywiecczyzny.

– Nasze województwo, jako jedno z nielicznych w Polsce, ma wszystko, góry, jeziora, niziny. Ten rok jest też ważny dla nas, górali z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Pozwoli nam zjednoczyć się, mimo różnorodności i promować naszą kulturę – mówi Agnieszka Biegun. - Góralszczyzna to nie tylko piękne stroje, skoczna muzyka i dobre jedzenie, ale przede wszystkim codzienne życie – dodaje.

Rok Górali 2021. Co się odbędzie?

Na Rok Górali zaplanowano już szereg atrakcji, mimo to kalendarz wydarzeń nadal na bieżąco jest uzupełniany. W maju przygotowano m.in. wystawę fotografii "Od koniakowskich koronczarek dla Jana Pawła II" w koniakowskim centrum koronki, konferencję "Sektor prywatny i jego rola w rozwoju kultury góralskiej" oraz "smażenie wajesnicy" w Brennej, a także redyk, zwany w Beskidzie Śląskim „"miyszaniem owiec", w Górkach Wielkich. Jednym z wydarzeń Roku będzie Tydzień Kultury Beskidzkiej. To największy w Polsce festiwal folklorystyczny.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon