Rok temu minister "rozpoczął" inwestycję. Budowa sądu rejonowego nie ruszyła do dziś

Niczym prezydent Andrzej Duda na peronie w Końskich wiceminister sprawiedliwości Michał Woś siedząc na parkingu podpisywał dokumenty rozpoczynające inwestycję w Katowicach. Właśnie w tym miejscu miała powstać nowa siedziba Sądu Rejonowego Katowice-Wschód. Do dziś jednak nie udało się wyłonić wykonawcy prac.

Uroczyste rozpoczęcie inwestycji odbyło się w marcu 2021 roku. Przedsięwzięcie szacowane na ponad 100 milionów złotych ma rozwiązać problemy lokalowe Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, który obecnie nie mieści się we własnym budynku przy ulicy Francuskiej. Z tej przyczyny spora część wydziałów funkcjonuje w oddalonym o ok. kilometr gmachu Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa przy ul. Lompy, gdzie sąd tylko wynajmuje pomieszczenia. W skali roku najem kosztuje go blisko 2,4 mln zł.

Nowy budynek ma powstać tuż obok sądu przy ul. Francuskiej 70a, z którym będzie połączony dwukondygnacyjnym łącznikiem. Po rozbudowie łączna powierzchnia Sądu Rejonowego Katowice-Wschód wyniesie ponad 12 tys. m2, co ma zapewnić właściwe warunki do pracy dla 480 osób, w tym 70 sędziów.

Projekt nowego gmachu wybrano w 2014 roku w drodze konkursu, natomiast pozwolenie na budowę wydano w kwietniu 2020 r. Zgodnie z koncepcją radomskiej pracowni Wojciecha Gęsiaka będzie mieć formę prostej bryły z pionowymi podziałami na elewacji. Od południa na wysokości szóstego piętra ma się znaleźć nisza z zielonym tarasem. Z kolei wewnątrz przewidziano duże atrium i przeszklone klatki schodowe.

W lipcu zeszłego roku Sąd Okręgowy w Katowicach ogłosił przetarg na budowę budynku dla potrzeb Sądu Rejonowego Katowice-Wschód. Przystąpiło do niego 9 firm, które złożyły oferty w przedziale od 99,1 mln zł do 114,7 mln zł. Na realizację prac zamierzano przeznaczyć 87,7 mln zł, jednak ostatecznie w styczniu wybrano ofertę Budimex S.A. opiewającą na 99 135 540 zł, lecz ostatecznie firma odmówiła podpisania umowy.

- Przetarg nie został unieważniony, jest nadal na biegu. Uzyskano wstępną i warunkową zgodę na zwiększenie wartości zamówienia. Zamawiający dokonuje procedury związanej z ponownym wyborem wykonawcy - poinformowała nas Żaneta Konieczny, sekretarz sądowy w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

Choć w przetargu wystartowało 9 różnych podmiotów, to nie jest oczywiste, czy którykolwiek z nich zdecyduje się wybudować katowicki sąd. Sytuację komplikuje galopująca inflacja, która wpływa na rosnące ceny materiałów budowlanych i usług. Tymczasem zgodnie z warunkami przetargu oferenci byli związani ofertą do 12 stycznia 2022 r. Teraz tylko od dobrej woli wykonawców będzie zależeć, czy podtrzymają swoje oferty i postępowanie ostatecznie uda się rozstrzygnąć. Jeśli doszłoby do podpisania umowy z wykonawcą, to inwestycja powinna zakończyć się za 4 lata.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Droga rowerowa, Katowice

Wybrano wykonawcę nowej drogi rowerowej w Katowicach

Mural wodecki katowice 03

4-gwiazdkowy hotel powstaje przy Mariackiej

Wiadukt nad DK86 Katowice

Nowe wiadukty w Katowicach. Ale bez znacznych utrudnień

Fabryka Park w Katowicach Pierwsza inwestycja handlowa TDJ Estate wizualizacja 3

Nowy park handlowy powstaje w Katowicach

Węgiel

Ucieczka od węgla trwa. Mieszkańców przestraszyły ceny?

Automatyczny parking

Katowice będą miały pierwszy publiczny parking automatyczny

Projekt osiedla Bracka Katowice

Jest decyzja Rady Miasta dotycząca osiedla przy ul. Brackiej