Rozpoczęto sadzenie stu dębów w okolicy Nowego Nikiszowca. Powstaje Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska

Wzdłuż odcinka ul. Gospodarczej, który prowadzi do Nowego Nikiszowca, rozpoczęto sadzenie stu dębów. Powstaje tu Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska. Aby ta droga w ogóle powstała, trzeba było wyciąć prawie 1500 drzew.

We wtorek, 11 października, w okolicy Nowego Nikiszowca pojawili się pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, którzy przy ul. Gospodarczej zasadzili siedem nowych dębów. Pierwszy zasadzono tam latem, a w sumie drzew ma być sto.

- Sto dębów ma zostać posadzonych do końca października. Zakład Zieleni Miejskiej będzie je sadzić po kilka na raz w miarę możliwości technicznych i pogodowych - informuje Malwina Kaczor z Katowickiej Agencji Wydawniczej, która obsługuje PR-owo Zakład Zieleni Miejskiej.

Powstaje Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska

Tak powstaje Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska, gdzie każdy dąb będzie miał swojego patrona - od Jerzego Samuela Bandtkie po Alfonsa Zgrzebnioka. Drzewa dostarczają Lasy Państwowe, ziemię i paliki Zakład Zieleni Miejskiej, tabliczki Instytut Pamięci Narodowej, a patronów... nieznani z imienia, nazwiska i dokonań historycy, na których w rozmowie z portalem ŚLĄZAG powołał się Czesław Sobierajski, czyli pomysłodawca tego projektu, doradca wojewody Jarosława Wieczorka, a także były poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie będzie żadnego referendum. Sama nazwa wskazuje, co będziemy robić i kto znajdzie się wśród wyróżnionych. Nikt w gronie decydenckim nie ma wątpliwości, kto i o co tu walczył. Wspaniałych bohaterów jest wielu - powiedział Czesław Sobierajski. - Musimy tłamsić narrację, która jest przeciw Polsce - podkreślił.

Jakie zarzuty pojawiają się wobec Alei Polskiego Dziedzictwa Śląska? Po pierwsze, podobnie jak w przypadku Panteonu Górnośląskiego, nie przeprowadzono konsultacji na temat listy osób, które zostaną tam uhonorowane. Po drugie, miejsce to wyklucza ważną dla śląskiej tożsamości wielokulturowość.

Sobierajski 1

Może Cię zainteresować:

Sobierajski: Mnie interesuje tylko polskie dziedzictwo Śląska. Inne dziedzictwa mnie nie interesują

Autor: Teresa Semik

24/06/2022

Wycieli 1500 drzew, żeby zbudować drogę

Przypomnijmy, że Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska powstaje wzdłuż odcinka ul. Gospodarczej prowadzącego do Nowego Nikiszowca - osiedla, które powstało w środku lasu. Tylko po to, aby zbudować tę drogę, wycięto 1500 drzew. Dwie trzecie z nich miały obwód pnia powyżej 50 centymetrów.

- Fakt, że w mieście, które nie ugina się pod inwestycjami, gdzie są pewne luki w przestrzeni, które można zapełnić, wycina się las i w jego środku stawia osiedle, jest oburzający. Z punktu widzenia urbanistyki i wyzwań ekologicznych to kolejne rozczarowanie - mówił niedawno Filip Springer w rozmowie, która pojawiła się na portalu ŚLĄZAG.pl.

Budowa odcinka drogi o długości niespełna 1400 metrów kosztowała ponad 26 milionów złotych.

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska

Może Cię zainteresować:

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska w Katowicach. Posadzą 100 dębów. Wcześniej wycięli 1500 drzew

Autor: Patryk Osadnik

20/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon