Heading article

Rotator TOP - single

Rozrywka

Hulajnogi, recitale i hejnał, czyli Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Previous Next

Jak co roku nasze miasto włącza się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Wydarzeniu będą towarzyszyły rozrywki dla małych i starszych mieszkańców. 

Na elektrykach i szłapcugiem 

Nowa edycja ETZT odbędzie się pod hasłem "Mobilność bezemisyjna dla wszystkich". Rozpoczęła się wczoraj i potrwa do 22 września. Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczne wydarzenie ma szczególny charakter, który wiąże się z doświadczeniami społecznej kwarantanny. Podczas pandemii pojawiły się refleksje,  które usystematyzowano i spisano w 10 wniosków na rzecz lepszej mobilności miejskiej. Ich twórcy zwracają uwagę przede wszystkim na zdrowotne korzyści ograniczenia transportu emisyjnego. Podkreślają także rolę zwolnienia tempa życia oraz aktywności fizycznej. Wśród postulatów pojawiają się pomysły dotyczące pracy czy nauki zdalnej oraz szeroko rozumianej przestrzeni publicznej. Do akcji przyłączyło się 177 samorządów z całego kontynentu, w tym także nasze miasto.

Katowice nie raz pokazały, że zależy im na wprowadzeniu istotnych zmian w kwestii ruchu samochodowego. Warto tutaj wspomnieć chociażby temat parkingów. Tym razem akcja, do której włączy się miasto, będzie mieć zdecydowanie mniej kontrowersyjny charakter. Inicjatorzy zapraszają na wspólne obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jego kulminacja ma miejsce już w najbliższy piątek.

Od trzech lat część wydarzeń odbywała się na ulicy Teatralnej, gdzie najpierw wspólnie z Regionalnym Instytutem Kultury testowaliśmy prototyp woonerfu, a w kolejnym roku na trzech miejscach parkingowych stworzyliśmy pierwszy parklet w Katowicach, zaprojektowany przez studentów Politechniki Śląskiej. W tym roku przy Teatralnej powstał drugi parklet, tym razem komercyjny, co pokazuje, że utorowaliśmy też drogę dla innych – opowiada Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych. 

Plan wydarzenia 18 września 

9.00 Hejnał miejski z Teatralnej
10:10 Mikro recital Kulbicki&Balczarek vol. 1
10:30 Bajki po śląski cz. 1
11:10 Mikro recital Kulbicki&Balczarek vol. 2
11:30 Małgosia Pietrzak o podróży elementów stroju śląskiego i dlaczego baba nie mieściła się w autobusie i wszędzie chodziła pieszo cz. 1
12:00 Hejnał miejski z Teatralnej
12:10 Mikro recital Kulbicki&Balczarek vol. 3
12:30 Małgosia Pietrzak o podróży elementów stroju śląskiego i dlaczego baba nie mieściła się w autobusie i wszędzie chodziła pieszo cz. 2
13:10 Mikro recital Kulbicki&Balczarek vol. 4
13:30 Bajki po śląsku cz. 2
14:00 Podsumowanie i zakończenie

Przez cały czas eventu na ul. Teatralnej dla mieszkańców zostanie udostępniona tablica "Mój pomysł na zrównoważony transport wokół mnie". Można tam będzie wpisywać swoje pomysły na usprawnienie czy unowocześnienie istniejącego systemu. Wydarzenie odwiedzą także przedstawiciele straży miejskiej na rowerach elektrycznych. Do akcji włączą się również prywatne firmy. Szykuje się nie lada atrakcja dla miłośników hulajnóg elektrycznych. Blinkee zaprasza na bezpłatny kwadrans przejażdżki. Urządzenia można testować od 22 do 24 września. Wystarczy znać kod: KATOETZT2020. Zniżki otrzymamy też w kilku pobliskich lokalach. Na hasło: "Ide szłapcugiem" ("Idę pieszo") otrzymamy rabat w Kawiarni Fotograficznej, Kredensie przy Rynku - Pizza e Pasta Italiana, Bistro Oficynie oraz w Naleśnikarni.

Katowice, a transport samochodowy

Organizacją wydarzenia zajmuje się Urząd Miasta w ramach projektu Katoobywatel oraz Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

W Katowicach stawiamy na budowanie transportu zrównoważonego – czyli takiego, który jest przyjazny dla pieszych, rowerzystów, kierowców i osób korzystających z komunikacji publicznej. Transport zrównoważony oznacza także dawanie mieszkańcom wyboru środka transportu, którym można komfortowo przemieszczać się po mieście – mówi Marcin Krupa. - Wszystkie inwestycje są bardzo ważne i zmienią transportowe oblicze naszego miasta, natomiast równie istotne są działania na mniejsza skalę, które pozwalają zachęcać mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej - podkreśla. 

fot. Regionalny Instytut Kultury

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search