Heading article

Rotator TOP - single

Rozrywka

Industriada 2020. Katowice zapraszają na całodniowe zwiedzanie

Previous Next

Jak co roku organizatorzy Industriady podjęli się przeprowadzenia tej nietypowej imprezy także w naszym mieście. Jakie niespodzianki czekają na mieszkańców i turystów?

Jak z przemysłu zrobić atrakcję?

Wielu osobom pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą na myśl w temacie Górnego Śląska, to kopalnie, węgiel oraz ciężki przemysł. Można tłumaczyć, że to nie do końca tak, że mamy też piękna przyrodę, a te wszystkie huty czy zakłady już coraz mniej pracują. Z drugiej strony, można też wykorzystać potencjał naszego regionu. Tą drogą postanowili pójść twórcy Industriady.

Jest to cykliczny festiwal, podobny do popularnej Nocy Muzeów, która przypada w maju. W tym roku organizatorzy musieli z niej zrezygnować, jednak twórcy Industriady zapowiadają, że ich wydarzenie mimo wszystko się odbędzie. Już za niedługo ruszy pełną parą i to dosłownie. Cały Śląsk włącza się do akcji, która ma pokazywać unikatowe, przemysłowe piękno naszego województwa. Festiwal propaguje zarówno pamięć o historii regionu, zwłaszcza o jego szybkim rozwoju przypadającym na XIX wiek, a także współczesną technikę oraz inżynierię. 

Natura w przemyśle

Pod takim hasłem przebiegnie tegoroczna, jedenasta edycja imprezy. Została ona zaplanowana na 26 września. Włączy się w nią 36 obiektów w dwudziestu trzech miejscowościach. Znajdziemy wśród nich między innymi: Chorzów, Zabrze, Bytom, ale również Cieszyn i Bielsko-Białą oraz oczywiście Katowice. Nasze miasto zaprezentuje sześć obiektów, gdzie przez cały dzień będą przeprowadzane specjalne zajęcia, pokazy i wystawy. Których zabytków nie można pominąć?

Z pewnością warto zajrzeć do Fabryki Porcelany, gdzie odbędą się warsztaty dla dzieci, a popołudniu spektakl pod tytułem: "Bajka Pana Kleksa: Ostatni Rezerwat Przyrody". Nieco starsi turyści mogą wybrać się do Galerii Szyb Wilson. Będą tam miały miejsce wernisaże wystaw inspirowanych przemysłem. Nie zapomnijmy także o Muzeum Śląskim, które na ten dzień przygotowało spotkania oraz zwiedzanie z przewodnikiem. Osiedla Giszowiec i Nikiszowiec zapraszają do siebie gości, którzy nie tylko zobaczą wyjątkową architekturę tych miejsc, ale także wezmą udział w wielu ciekawych projektach. Listę katowickich atrakcji zamyka Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia.

Przemysłowe serce będzie jednak bić tak samo mocno, jak w poprzednich latach – to możemy Wam obiecać - zapewniają organizatorzy. - Industriada to najlepszy czas, aby odwiedzić miejsca i skorzystać z atrakcji, które na co dzień są niedostępne dla gości – bo i takich sporo jest w programie tegorocznego święta - dodają. 

Jak widać, naprawdę warto wybrać się do Katowic w ostatnią sobotę września. Przy planowaniu wycieczki pamiętajmy, że w tym dniu przejazdy komunikacją miejską oraz Kolejami Śląskimi są bezpłatne. Wystarczy wcześniej odebrać wejściówkę w kasach dworcowych (pociągi) lub pobrać ją ze strony organizatorów (autobusy). Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

fot. Szlak Zabytków Techniki

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search