Heading article

Rotator TOP - single

Rozrywka

Trzy manifestacje na katowickim Rynku. Wszystkie "anty-"

Projekt Bez Tytułu

Początek weekendu zapowiada się naprawdę emocjonująco. Na katowickim rynku odbędą się aż trzy różne manifestacje.

"Stop homofobii - Śląsk dla wszystkich!"

Pod takim hasłem odbędzie się wydarzenie zrzeszające działaczy wspierających środowiska LGBT. Jak mówią koordynatorzy, każdy może liczyć na ich solidarność. Protestujący zbiorą się dzisiaj o 17:00 pod Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego na Rynku. 

W piątek na rynku w Katowicach faszyści mają zamiar udowodnić, że osoby LGBT chcą zniszczyć ich cywilizację. Nie damy się zastraszyć bandzie chłopców z nazistowskimi symbolami. Bierzcie ze sobą tęczowe flagi, transparenty, głośniki i widzimy się w piątek pod Teatrem - czytamy na facebookowym profilu wydarzenia.

Oficjalnymi organizatorami są organizacje: Federacja Anarchistyczna Śląsk, Nie składamy parasolek, Przyjaciele Ludzi oraz Stowarzyszenie Równych Szans Rainbow. 

"Stop LGBT - Nie oddamy im Polski"

To z kolei opozycyjne wydarzenie zainicjowane przez Nacjonalistyczny Górny Śląsk oraz NGŚ2.0. Ma ono potrwać od godziny 19:00 do 21:00. Manifestacja jest wyrazem sprzeciwu wobec działań ruchów LGBT.

- W ostatnich tygodniach obserwujemy narastającą agresję, prowokacje i chamstwo ze strony zwolenników tęczowej ideologii - mówią koordynatorzy. - Nie pozwolimy odebrać sobie Polski lewicy, której jedynym celem - wbrew jej zapewnieniom - jest zniszczenie naszej cywilizacji - dodają. 

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej manifestacji dotyczących właśnie tego tematu. Zarzewiem stały się wydarzenia mające miejsce pod koniec czerwca, kiedy grupa aktywistów zniszczyła furgonetkę należącą do fundacji pro-life. Doszło także do szarpaniny z kierowcą pojazdu. W wyniku tego zdarzenia aresztowano działacza Michała Sz. "Margot". To z kolei wywołało falę demonstracji i kontr-demonstracji, których przejawem są także dzisiejsze manifestacje.

Przeciw Łukaszence 

Piątkowy wieczór będzie świadkiem jeszcze jednego wydarzenia, tym razem o innej tematyce. W godzinach: 18:00-19:00 odbędzie się wiec poparcia dla Białorusinów chcących odsunięcia od władzy obecnego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Podobne manifestacje odbywają się w całej Polsce. Ich przyczynę stanowi wynik głosowania na Białorusi w dniu 9 sierpnia. Według podanych przez komisje danych, Łukaszenko uzyskał w nim 80% poparcia. Nikt nie miał wątpliwości, że podczas wyborów doszło do licznych nieprawidłowości. Wieczorem obywatele wyszli na ulice Mińska, Grodna i Witebska, by pokazać swój sprzeciw wobec notorycznemu łamaniu prawa i przemocy stosowanej wobec ludności. Podobne protesty odbyły się następnego dnia, w poniedziałek. Policja brutalnie rozpędziła uczestników manifestacji. Do zgromadzonych otworzono ogień.

Organizatorzy katowickiego wydarzenia chcą solidaryzować się z walczącymi o wolność Białorusinami. Ja mówią, wierzą, że przynajmniej tak mogą ich wesprzeć i dodać otuchy. 

fot. Federacja Anarchistyczna Śląsk, Nacjonalistyczny Górny Śląsk

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search